На Миколаївщині та Одещині планують реалізовувати пілотний проєкт екологічного контролю. Реформа також включає створення сучасних лабораторних центрів.
Про це повідомила пресслужба Державна екологічної інспекції Південно-Західного округу.
Проєкт передбачає постійну присутність інспекторів на пунктах екологічного контролю в місцевих громадах для підвищення ефективності моніторингу стану довкілля. Проєкт будуть реалізовувати також у Поліському та Центральному округах.
До роботи на новостворених станціях Екоінспекція планує залучати і ветеранів війни, що мають профільну освіту та досвід
У рамках цього проєкту на території Південно-Західного округу буде відкрито три пункти екоконтролю (ПЕК):
- В Одесі, де під контроль потраплять Одеська, Великодолинська, Южненська, Чорноморська, Таїровська, Фонтанська та Чорноморська громади.
- У Миколаєві, куди увійдуть Миколаївська, Веснянська, Мішково-Погорілівська та Радсадівська громади.
- У Первомайську, який охопить Первомайську, Мигіївську та Благодатненську громади.
Інспектори вже провели моніторинг суб'єктів господарювання на цих територіях, що здійснюють скиди забруднюючих речовин у воду та атмосферу, працюють з відходами або займаються сільськогосподарським виробництвом. Особливу увагу було приділено лісокористувачам, заповідникам та водним артеріям.
Крім збору інформації, інспектори пунктів займатимуться виявленням браконьєрства, незаконних вирубок лісу, випалювання сухостою, а також участю в операціях на кшталт "Новорічна ялинка", "Первоцвіт", "Нерест", "Сезон тиші" та "Сезон полювання".
Реформа наближає екоконтроль до європейських стандартів завдяки впровадженню сучасних технологій, супутникових даних, відкритих баз і забезпеченню прозорості. Крім того, покращення умов праці інспекторів і залучення мотивованих фахівців, включно з ветеранами війни, підвищать ефективність роботи.
Не відстає від екоініціатив й молодь країни. Так, на початку вересня "зелені" проєкти миколаївської молоді виграли грант від американського фонду. З 17 проєктів, представлених на конкурсі, 9 отримали фінансування для реалізації. Миколаїв отримав фінансову та технічну підтримку від Bloomberg Philanthropies Youth Climate Action Fund на суму 50 тисяч доларів США для впровадження молодіжних екологічних ініціатив.
З початку повномасштабного вторгнення рф екологічні збитки в Миколаївській області сягнули понад 90 мільярдів гривень. Ця сума включає шкоду, завдану водним і земельним ресурсам, а також природно-заповідним територіям. Розрахунки продовжуються, оскільки збитки збільшуються щодня.
На Одещині через війну було заподіяно шкоди 600 видам тварин, 750 видів рослин і грибів, включно з видами з Червоної Книги. Від впливу ворожих військових сонарів підводних і надводних човнів загинуло не менш 50 тисяч чорноморських китоподібних у 2022 та близько 20 тисяч у 2023 році.
Спустошені поля, забруднені водойми та ґрунти, обвуглені залишки замість вічнозелених лісів – повномасштабне вторгнення країни-агресорки знищує не тільки людські життя та домівки, але й екологічну систему. Південь України, зокрема Одеська, Херсонська та Миколаївська області, через близькість до фронту та Чорного моря, став одним із найбільш постраждалих регіонів унаслідок війни.