Мінна небезпека зберігається – на узбережжі Одещини немає безпечних місць!

Джерело:  usionline.com  /  17:34, 10 Серпня 2023

Море – це жива субстанція, і воно весь час рухається, тобто ці речі весь час рухаються водними потоками, тому повної гарантії навіть перевірка пляжів не може дати

Тільки з початку 2023 року в Одеський та Миколаївській областях було зафіксовано детонування 32 мін в акваторії Чорного моря. За словами військових, у воді спостерігається багато випадків не контрольованого, а саме самовільного спрацювання вибухівки.

Про це на брифінгу у Media Center Ukraine — Odesa розповіла начальниця пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталія Гуменюк, повідомляє Українська Служба Інформації.

За її словами, після теракту на Каховський ГЕС до морських мін рашистів в акваторію Чорного моря додалися й річкові. Попередньо відомо про два випадки, коли на узбережжя Одеси виносило такі вибухові пристрої.

Кількість таких річкових мін, які здетонували, підрахувати дуже важко, але є два випадки точно зафіксовані, коли це було очевидно. Тобто їх виявлено спостережними постами, це самовільні підриви мін, на узбережжі я таких випадків не пам’ятаю. Тож, близько 10 мін здетонували якимось чином після каховської ситуації, – розповіла Наталя Гуменюк.

Про небезпеку попереджають й сапери: в морі, пояснюють вони, навіть після перевірок фахівцями мінна небезпека залишається високою.

Море – це жива субстанція, і воно весь час рухається, тобто ці речі весь час рухаються водними потоками, тому повної гарантії навіть перевірка пляжів не може дати.

Саме чим ускладняється водолазна перевірка Чорного моря: не завжди там достатня видимість, щоб проводити якісно і ефективно це обстеження, – зазначив керівник напряму з мінної небезпеки ГО «Асоціація саперів України» Сергій Чуткий.

Вода постійно змінюється, додав одеський еколог Владислав Балінський, який періодично проводить занурення для досліджень. За його словами, після підриву Каховської ГЕС у морській воді на узбережжі Одещини були зафіксовані найбільш суттєві та постійні перевищення санітарно-хімічних, мікробіологічних і токсикологічних показників.

Зараз у воді спостерігаються забруднювачі, вони рухаються в залежності від напрямку вітра, до того ж у море продовжують потрапляти нові шкідливі мікроорганізми з Дніпра. Він також зауважив, що невдовзі, саме наприкінці сезону, на півдні будуть спостерігатися північні вітри, які посилять вплив гирла Дунаю та мінну небезпеку.

В нас на жаль немає системи моніторингу такої, яка б дозволяла спрогнозувати у яку сторону ці забруднювачі будуть рухатися. Тим більше зараз ще ці речовини, вони досі поступають з Дніпра. Бо зараз ріка повернулася до свого стародавнього річища і вона вимиває ці забруднювачі, які накопичувалися 60-70 років з моменту сховища цього водосховища, – розповів Балінський.

Окрім того, додав еколог, у воду потрапило побутове та рослинне сміття, на ньому можуть затримуватися міни.

Дуже велика кількість рослинних решток є. І є загроза. Я вважаю, що у деяких рештках дерев, які на дні, могли заплутатися міни, і це не тільки великі протикорабельні міни, це більш маленькі протидесантні міни, які могли бути змиті. На одеське узбережжя ці дерева не потраплять, бо є хвилерізи, проте на узбережжі одеської області це може статися, – пояснив Балінський

Нагадаємо, деякі пляжі Одеси й області планують убезпечити протимінними бонами та сітками, проте ці міри, зауважують військові, не є стовідсотковим гарантом безпеки.

Вгору