Російській пропагандисти регулярно поширюють маніпулятивні тези про волонтерів та волонтерок зі сходу України. Розповідають про те, що кошти, які волонтери збирають, не йдуть на зазначені цілі. Схожі заяви поширювали й про волонтера з Луганщини Олексія Горленка. Східний Варіант з ним поспілкувався та довідався правду.
Фейк “укро-волонтёр, прекрасно существующий на донаты”
Російські пропагандисти неодноразово поширювали фейкові заяви про волонтерів, активістів та лікарів із Луганщини. Наприклад, приписували волонтерам та волонтеркам привласнення зібраних коштів.
Про Олексія Горленка з Луганщини також створили низку подібних фейків. Волонтер допомагає військовим та активно поширює збори на своїй сторінці в Facebook. Це помітив російський пропагандист Вячеслав Яковенко та написав допис в обурливій формі про волонтерську діяльність Олексія.
Раніше так званий “военкор” вже поширював фейкові заяви про педіатра Петра Іщенка та мати ветерана Олену Шведову-Петренко.
Східний Варіант поспілкувався з Горленко Олексієм, щоб розповісти правду про військове волонтерство в Україні та спростувати російські фейки.
“Мій номер телефону поширився по всій країні, й навіть світу”
Горленко Олексій родом із міста Довжанськ, яке окуповане росією вже понад 10 років. Він розповів, що почав волонтерити ще до початку війни у 2014 році:
“Понад 10 років тому мені до рук потрапила книга, яка розповідала про волонтерську діяльність: хто такі волонтери та як вони можуть бути корисними суспільству. І я вирішив, що хочу це робити. А головне — можу. Коли я ще жив у рідному місті, то допомагав Міському центру соціальних служб для сім’ї, дітей, молоді. Був волонтером по роботі із дітьми”.
Горленко Олексій. Фото взято зі сторінки Горленко Олексія в соціальних мережах
Олексій почав займатися військовим волонтерством у 2014 році, коли переїхав до Лисичанська у зв’язку з окупацією його міста та початком війни:
“Я почав шукати роботу, знайшов благодійний фонд. Вони не мали відкритих вакансій, але була можливість їм допомагати на безоплатній основі. Згодом мене взяли до них на роботу. Проте волонтерство залишилося зі мною назавжди, тому я продовжував допомагати…”.
Олексій пригадав, що у 2022 році, після початку повномасштабного вторгнення, йому довелося евакуюватися із Лисичанська. І до нього почали звертатися військові та волонтери.
“Мій номер телефону поширився по всій країні, й навіть по всьому світові. Почали телефонувати та писати люди, яких я не знаю, й вони мене не знають. Їм передавали мій номер, вони розповідали про свої потреби, я відкривав збір або шукав потрібні речі. Спочатку допомагали військовим та внутрішньо переміщенням особам, але згодом вирішив сфокусуватися саме на допомозі військовим”, — розповів він.
Світлина зі звіту збору на маскувальний одяг. Фото взято зі сторінки Горленко Олексія в соціальних мережах
Волонтер зазначив, що не може виділити збір, який найбільше запам’ятав, тому що на початку повномасштабного вторгнення у 2022 році кожен запит був унікальним.
“Пам’ятаю, як розумів, що потрібно придбати тепловізор, який коштує понад 100 тисяч гривень. Це видавалося нереальним, але мій контакт передали людині, яка допомогла придбати тепловізор за кордоном та передати в Україну. І майже кожен збір був таким. Це дива!” — пригадав Олексій.
Волонтер розповів про випадок, коли йому зателефонувала людина і просила підтвердити, що він справді Олексій Горленко:
“Чоловік хотів зі мною поспілкуватися, щоб зрозуміти, що я дійсно Олексій Горленко. Виявилося, що він мене одного разу бачив на якійсь події, але ми навіть не говорили особисто. В мене не було багато часу, тому я попросив продовжити із ним розмову знайомих… Після цієї розмови людина почала донатити на мої збори дуже великі суми, можу сказати, що це був не один десяток тисяч гривень. Тобто, він таким чином перевірив, чи не надішле кошти шахраям”.
Світлина зі звіту збору на маскувальний одяг. Фото взято зі сторінки Горленко Олексія в соціальних мережах
Олексій додав, що йому порадили відкрити карту волонтера в ПриватБанку. Банк попросив його надати підтвердження волонтерської діяльності, а після зняв усі обмеження з карти. Тому наразі він може не платити комісію та більш активно нею користуватися.
“Люди мене підтримали”
Волонтер пригадав, що перший фейк про нього опублікували ще на початку повномасштабного вторгнення:
“Я маю особистий профіль в Instagram, де рідко публікую там інформацію про збори. Також маю профіль в Facebook, який зараз має більш волонтерський фокус. І ще на початку березня 2022 року мені знайомий надіслав посилання на фейк. На нібито “новинному” каналі Луганської області опублікували допис про мене, де розповідали, що я збираю гроші, а вони йдуть в нікуди. Я тоді запитав в каналу, чи вони можуть підтвердити інформацію, яку поширюють про мене. І зробив допис у своєму профілі на Facebook. Люди мене підтримали. Писали в коментарях, що мене багато хто знає особисто та є рекомендації від тих, кому я допоміг. Порадили не звертати на це увагу. І я просто не включився в цей процес, тому що це звичайний фейк від пропагандистів. А про усі збори я звітую в себе на сторінці”.
Архівне фото Горленко Олексія зроблене у Кремінському районі. Фото взято зі сторінки Горленко Олексія в соціальних мережах
Олексію розповіли, що він є у так званому списку зрадників “лнр”. Він там з’явився ще до 2022 року за активну проукраїнську позицію.
“А у 2022 році було багато волонтерської діяльності… Я застав ці моменти, коли в аптеках не було потрібних ліків. До мене за допомогою зверталися медичні шпиталі. І я почав розбиратися, чим відрізняється вартість пакетів для трупів, яких вони є видів, які нитки купувати для того, щоб зашивати людей. До мене прийшло усвідомлення, що звісно, я та інші волонтери хвилюємо росіян, бо ми допомагаємо Україні перемогти. А їм це не потрібно, тому вони поширюють маніпулятивні тези про нас, сподіваючись, що нас це спантеличить, і ми перестанемо волонтерити”, — пояснив він.
Світлина зі звіту збору. Фото взято зі сторінки Горленко Олексія в соціальних мережах
Волонтер додав, що про нього вже вдруге пишуть російські пропагандисти. Він жартома припускає, що у них закінчилися новини для фейків, тому почали повторювати маніпулятивні тези про нього. Наприклад, так званий “военкор” Вячеслав Яковенко у своєму дописі писав про те, що нібито “безробітній” Олексій “гарно існує за зібрані кошти”.
Проте волонтер під час інтерв’ю розповів, що останнім часом збори важко просувати. Наприклад, до нього звернулися із запитом купити колеса для автівки. Їхня загальна вартість складає 20 тисяч гривень. Він відкрив збір та зібрав близько 16 тисяч гривень. Усвідомлюючи, що це потрібно було ще “на вчора” додав власні кошти. Тому теза пропагандистів про те, що Олексій використовує зібрані кошти для власного життя, є повністю фейковою. А з усіма звітам можна ознайомитися на сторінці Олексія.
***
Отже, росіяни активно поширюють фейкові заяви про волонтерів та проактивних громадян й громадянок зі сходу України. Наприклад, створили низку фейкових дописів про волонтера із Луганщини Олексія Горленка. Проте Олексій віддано займається волонтерською справою вже понад 10 років та не збирається зупинятися попри усі поширені про нього російські маніпуляції.