"Ми готові чинити спротив": як жіночий рух опору "Зла мавка" працює на окупованих територіях

Джерело:  v-variant.com.ua  /  09:49, 24 Листопада 2023

Після окупації значної частини Запорізької області вони вирішили, що треба діяти та показувати російським загарбникам, що їм тут не раді. Поступово до руху приєднувалися жінки з інших окупованих територій, зокрема Донеччини та Луганщини

Жіночий партизанський рух «Зла мавка» створили три мелітопольчанки в березні минулого року. Після окупації значної частини Запорізької області вони вирішили, що треба діяти та показувати російським загарбникам, що їм тут не раді. Поступово до руху приєднувалися жінки з інших окупованих територій, зокрема Донеччини та Луганщини. Докладніше про все вже в матеріалі

Російські окупанти з усіх сил намагаються переконати своє суспільство та світ у тому, що на окупованих українських територіях їх завжди чекали, а всі, хто там залишаються, підтримують їхню владу. «Злі мавки» готові доводилися, що це неправда.

«Зла мавка» вже понад півтора року працює в окупації

Коли російська армія зайшла в Мелітополь, місцеві почали виходили на українські мітинги та показувати свій спротив окупації. Через деякий час долучатися до таких акцій стало неможливо через власну безпеку. Тож у місті почали з’являтися партизанські рухи. Серед них — жіночий партизанський рух «Зла мавка».

Зла мавка

Джерело: офіційний сайт «Злої мавки»

Координаторка «Злої мавки» зазначає, що життя жінки в окупації — складне й небезпечне. Російські загарбники щиро вірять, що жінки тут вважають їх героями, тож за будь-якої нагоди намагаються чіплятися та знайомитися, не отримавши на це навіть згоди. Бувають і жахливі випадки: викрадення, зґвалтування, вбивства. Щоби показати окупантам, що жінки їм також не раді, був започаткований рух «Зла мавка».

«Ми показуємо окупантам, що ми їх теж не хочемо тут бачити, і що ми готові чинити спротив. Окупанти не підозрювали навіть, що вони можуть очікувати таке від жінок. Довгий час вони не сприймали нас всерйоз. Та вже потім, коли рух розростався, вони перестали так казати. Бо зрозуміли, що нас багато, і що ми чинимо опір», — каже координаторка «Злої мавки».

Учасниці руху розповсюджують патріотичні листівки, малюють графіті з українською символікою, залишають надписи: «Чекаємо ЗСУ». Останнє, зізнаються мавки, окупантів бісить найбільше.

Зла мавка

«Зла мавка» на вулицях окупованого Донецька. Фото: «Зла мавка» в Телеграм

Якось учасниці руху вигадали акцію з підробленими грошима. Для цього змінили дизайн купюри «50 рублів», роздрукували, намалювати мавку та написали: «Це не росія, ви в Україні», після чого розкидали несправжні гроші вулицями.

«Чому саме гроші, тому що це такий психологічний ефект. Якщо йдеш вулицею і бачиш, що лежать гроші, то ти їх піднімеш. Й окупанти, коли йшли вулицями, підбирали ці гроші. І кожен раз вони бачили лише одне: «Це не росія, ви в Україні». Акція була дуже масштабна, її дуже активно підтримали наші дівчата в Криму», — розповідає координаторка руху.

Інколи мавкам вдається передати окупантам деякі «смаколики», наприклад, алкоголь, який має великий попит серед росіян. У такі подарунки дівчата додають величезні дози проносного. Про результати такої акції, яку назвали «Кухня мавки», залишається тільки здогадуватися.

Зла мавка

«Зла мавка» на вулицях окупованого Донецька. Фото: «Зла мавка» в Телеграм

Нещодавно «Зла мавка» почала друкувати щотижневу газету з головними новинами України та світу. Видання розповсюджують у під’їздах, на вулицях, біля квартир та домівок. Мавки пояснюють, що це допомагає доносити правдиву інформацію до людей старшого віку, які зараз залишаються в окупації тільки з пропагандою російських змі.

«Вже долучилося декілька сотень дівчат»

Точна кількість учасниць руху невідома, але з кожним днем «Зла мавка» розширюється та приймає у свої ряди нових партизанок. Обов’язкова умова — повноліття. Для кожної дівчини проводиться інструктаж з особистої безпеки. Докладно пояснюють, як не показувати своє обличчя вуличним камерам, як залишатися непоміченою, як правильно чистити гаджети тощо. Безпека — це основний елемент кожного партизанського руху. Ігнорувати його неможливо.

Діяльність «Злої мавки» вчергове спростовує фейк росіян про їхню стовідсоткову підтримку людьми в окупації. Координаторки руху зазначають, що багато українців залишаються в окупації через вимушені умови. Але це не значить, що вони підтримують загарбників. Навпаки — чинять опір та показують росіянам, що вони на чужій землі.

Зла мавка

Графіті мавок у Луганську. Фото: «Зла мавка» в Телеграм

Окупантам це не подобається, вони намагаються викрити «мавок». Координаторка руху розповідає, що вони постійно пишуть у їхній чат-бот погрози, приниження та нецензурну лайку. Одного разу росіяни навіть створили фейковий чат-бот «Злої мавки», намагаючись ввести в оману дівчат та отримати їхні особисті данні. Але спроба була невдала.

«Зла мавка» розповідає, що останнім часом Донецька та Луганська область стали активніше брати участь у русі:

«Схід тривалий час мовчав. Але зараз Донеччина вже активніша. Вони поступово-поступово долучаються, уже почали багато писати, розповідати, передавати фотографію та інформацію про окупантів. Ви знаєте, якщо Крим був одразу дуже активний, то на Донеччині дівчата більш акуратні. Але ми спілкуємося, розмовляємо багато. І вони поступово починають довіряти нам. Вони кажуть нам, що сил та терпіння в окупації більше немає, і якщо є шанс показати опір, то вони згодні ним скористуватися».

Як кажуть «мавки», окупанти вже не відчувають себе в повній безпеці на окупованих українських землях. Тому партизанський рух і далі працюватиме, випалюючи зсередини впевненість росіян.

Як долучитися?

Слідкувати за новинами та акціями «Злої мавки» можна в офіційному телеграм-каналі партизанського руху.

Повідомити інформацію про російську армію, долучитися до розповсюдження листівок або отримати індивідуальне завдання можна в єдиному чат-боті «Злої мавки» в Телеграм: @Partizankabot

Вгору