Людина неймовірної волі, майстер залучати себе людей

Джерело:  ua.krymr.com  /  11:34, 17 Листопада 2023

Політики, громадські діячі, колеги та соратники – про Мустафа Джемілєва

13 листопада президент України Володимир Зеленський зустрівся з національним лідером кримськотатарського народу, народним депутатом України Мустафою Джемілєвим і вручив йому орден «Золота Зірка» Героя України.

Президент України Володимир Зеленський назвав лідера кримських татар, який цього дня відзначив своє 80-річчя, «сильною, гідною та сміливою людиною». Він наголосив, що життя Джемілєва присвячене «захисту свободи народів». Напередодні Крим.Реалії поспілкувалися з політиками, громадськими діячами, колегами та соратниками Мустафи Джемілєва щодо його ролі у формуванні правової основи для визнання кримських татар корінним народом в Україні.

Президент України Володимир Зеленський надав лідеру кримськотатарського народу, ексголові Меджлісу, народному депутату Мустафі Джемілєву (праворуч) звання Героя України. Київ, 13 листопада 2023 року

Президент України Володимир Зеленський надав лідеру кримськотатарського народу, ексголові Меджлісу, народному депутату Мустафі Джемілєву (праворуч) звання Героя України. Київ, 13 листопада 2023 року

Про шлях Мустафи Джемілєва до національного руху та його участь у дисидентському русі в СРСР розповів Директор Харківської правозахисної групи, співголова Міжнародної асоціації «Меморіал» Євген Захаров:

Одним із нових лідерів руху став Мустафа Джемілєв

Євген Захаров

«Ініціаторами кримськотатарського національного руху за повернення на батьківщину були кримські татари-комуністи, ветерани війни та праці, які після засудження культу особи Сталіна намагалися привернути увагу влади до одного з його злочинів – депортації кримських татар – та відновити справедливість. Єдиною формою їхньої діяльності були петиції до влади з підтримкою нового курсу партії, засудженням наклепів Сталіна на кримськотатарський народ і проханням дозволити повернення до Криму. Однак влада ігнорувала ці прохання і на початку 60-х років розпочала репресії, що призвело до спаду петиційних компаній. Проте з 1964 року кримськотатарський рух поповнився молодими освіченими рішучими людьми та активізувався. Одним із нових лідерів руху став Мустафа Джемілєв».

Євген Захаров згадує, що генерал-дисидент Петро Григоренко так говорив про Джемілєва: «Мустафі ледве виповнилося двадцять років, коли він почав говорити своїм співвітчизникам, що ізольований національний рух, тим більше такого нечисленного народу, як кримськотатарський, успіху не обіцяє. Людина неймовірної волі, майстер залучати до себе людей, прекрасний оратор, що володіє неабияким розумом і величезною працьовитістю, Мустафа, незважаючи на молодість, дуже швидко став відігравати керівну роль у національному русі та посів чільне місце в лавах московських правозахисників».

Генерал Петро Григоренко

Генерал Петро Григоренко

Захаров розповідає про складний життєвий шлях Джемілєва: «Вперше Мустафу було засуджено у травні 1966 року до 1,5 років позбавлення волі за звинуваченням у відмові від служби в армії. У своєму останньому слові він назвав справжні причини свого засудження: «Співробітники КДБ розлючені тим, що ми збираємо статистичні дані про загиблих на місцях заслання кримських татар, збираємо матеріали проти садистів-комендантів, які знущалися з народу в роки сталінщини і повинні постати перед судом за злочини проти людяності».

Він докладав зусиль щодо інформування світової громадськості про проблему кримських татар, позбавлених можливості жити в Криму

Євген Захаров

«Звільнившись, Джемілєв встановив контакти з учасниками правозахисного руху, – розповідає Євген Захаров, – підписував петиції на захист інакодумців, протестував проти окупації Чехословаччини радянськими військами. Познайомився із західними кореспондентами, акредитованими в Москві, докладав зусиль щодо інформування світової громадськості про проблему кримських татар, позбавлених можливості жити в Криму. Вдруге Джемілєв був засуджений у січні 1970 року до 3 років позбавлення волі «за поширення наклепницьких відомостей, що ганьблять радянський державний і суспільний устрій». Він знову використав трибуну суду для висловлення поглядів на кримськотатарську проблему, питання демократії в СРСР, події в Чехословаччині. «Яких би репресій і переслідувань я не зазнавав, твердо можу сказати, що ніхто, ніколи і за жодних обставин не зможе мене змусити відмовитися від виконання обов'язків, що накладаються честю, національною гідністю та громадянським обов'язком», – сказав Джемілєв в останньому слові на суді. А завершив його словами: «Батьківщина або смерть!».

https://ru.krymr.com/a/32682436.html

Джемілєв присвятив усе своє життя національній боротьбі та став загальновизнаним лідером кримськотатарського народу

Євген Захаров

Євген Захаров підкреслює, що «Мустафа Джемілєв був засуджений у 1974, 1976, 1979, 1983 та 1986 роках. Він присвятив усе своє життя національній боротьбі та став загальновизнаним лідером кримськотатарського народу, очоливши його рух за репатріацію, і переміг. І як могло бути інакше, коли він завжди був готовий поставити на кон власне життя за свої переконання! Варто лише згадати про найдовше в ті часи голодування – 303 дні. Мустафа Джемілєв був послідовним прихильником становлення кримськотатарського руху на мирних, ненасильницьких, антикомуністичних та демократичних позиціях і розширення його зв'язків із правозахисними та дисидентськими колами, винесення кримськотатарської проблеми за межі Радянського Союзу з метою апеляції до урядів демократичних держав. Джемілєв сприяв успішному переходу кримськотатарського національного руху на нові організаційні форми боротьби, він створив Організацію кримськотатарського національного руху, яка скликала другий Курултай, а той обрав Меджліс кримськотатарського народу, систему органів національного самоврядування. У незалежній Україні Мустафа-ага став найшанованішим у світі українським політиком завдяки бездоганній репутації та величезному авторитету, людиною, яку поважають усі українці», – розповів Євген Захаров.

Мустафа Джемілєв, лідер кримськотатарського народу. Київ, 7 листопада 2023 року

Мустафа Джемілєв, лідер кримськотатарського народу. Київ, 7 листопада 2023 року

Один із соратників лідера кримськотатарського народу, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров також високо оцінює популярність і заслуги Мустафи Джемілєва:

Під його керівництвом понад 350 000 людей вдалося повернути із заслання, не проливши жодної краплі крові

Ільмі Умеров

«Досі найвідомішим кримським татарином усіх часів вважається Ісмаїл Гаспринський. Однак я стверджую, що вже давно, років приблизно 40, як найпопулярнішою, найвпливовішою, найвідомішою людиною, моральним авторитетом і лідером свого народу є Мустафа Джемілєв. Мустафа-аг'а все свідоме життя бере участь у кримськотатарському національному русі. Близько двох десятків років провів у радянських в'язницях, таборах і засланнях. Оголосив і тримав найдовше голодування в історії людства – 303 дні! Під його головуванням кримськотатарський національний рух став організацією. Під його керівництвом організовано та проведено Другтй курултай. Під його керівництвом понад 350 000 людей вдалося повернути із заслання, не проливши жодної краплі крові. Йому присвячують вірші. Його призначили почесним професором у 10 відомих ВНЗ світу. Його ім'ям названо вулиці, площі та парки. Але найбільше він любить онуку. Ось такий у нас Мустафа Джемілєв! Мustafa Аbducemil Кirimoglu! Радий жити одночасно з ним і пишаюся дружбою з ним», – сказав Ільмі Умеров.

Ільмі Умеров

Ільмі Умеров

Народний депутат України, голова Бахчисарайського регіонального меджлісу до російської анексії Ахтем Чийгоз наголосив на послідовності Мустафи Джемілєва та його вмінні невідступно йти до поставленої мети. «Мустафа Джемілєв завжди був для наших співвітчизників прикладом того, як потрібно послідовно та самовіддано боротися за права народу. Причому його позиція була завжди рівною, послідовною, однозначною на тлі тієї «радянщини», що панувала навколо. Його бачення і досвід були вирішальними для ухвалення рішень у ті важкі часи, і треба сказати, що саме його заклик повертатися на батьківщину, тобто продовжити боротьбу за національні права вже в Криму, відіграв визначальну роль у долі народу».

Джемілєв завжди був для наших співвітчизників прикладом того, як потрібно послідовно та самовіддано боротися за права народу

Ахтем Чийгоз

Ахтем Чийгоз зауважує, що «згодом уже в самому Криму люди зрозуміли, що правильним було саме рішення повертатися до Криму, а не погоджуватися на ті програми колаборації – осілості у місцях висилки, приживаності на чужині – які пропонували інші, менш прозорливі наші співвітчизники. Повернення на Батьківщину – це ключовий момент у процесі прийняття Мустафи Джемілєва як лідера нації, бо народ результат побачив, народ, хай і з багатьма труднощами, але опинився на своїй землі через 45 страшних років. І згодом ми завжди орієнтувалися на його досвід, мудрість, його працездатність, розуміння загальносвітових тенденцій. І не лише ми. Вже і для політики України того періоду, коли вона ставала на ноги незалежності, Мустафа Джемілєв, який мав ім'я та моральний авторитет у світі, відіграв важливу роль. До його думки прислухаються також наші західні партнери та сприймають його як безкомпромісного та послідовного борця з російською державою-терористом».

Ахтем Чийгоз

Ахтем Чийгоз

На думку Ахтема Чийгоза, Мустафа Джемілєв відіграв велику роль у становленні та розвитку партнерства і зв'язків України з Туреччиною.

«Велика заслуга Мустафи Джемілєва в тому, що суб'єктна значущість України, а разом із нею і українського Криму, в сучасному світі значно зросла порівняно з радянським періодом. Хочу підкреслити його роль у важкий для України та для Криму період. Коли Росія проводила спецоперацію із захоплення Криму, Володимир Путін вирішив поговорити з єдиним, на його думку, найбільш авторитетним політиком, з Мустафою Джемілєвим, сподіваючись на його підтримку, проте незважаючи на тиск і обіцянки, гарантії Мустафа Джемілєв гідно витримав цю битву і не погодився на обіцянки агресора. Він заявив про неприйнятність окупації Криму. І цей факт відіграв ключову роль у долі народу і в тому, що Путіну не вдалося зіграти роль «визволителя», як він хотів, він постав перед усім світом як агресор» – зазначив Ахтем Чийгоз.

Тот, кто вернул крымских татар в Крым (видео)

https://ru.krymr.com/a/video-kto-vernuk-krymskih-tatar-v-krym/29610957.html

Про вміння Мустафи Джемілєва працювати з державними органами України розповіла перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова. «Цілком очевидно, що без Мустафи Джемілєва неможливо уявити ні національний рух, ні продовження боротьби кримських татар за свої права на Батьківщині. Також неможливо уявити процес набуття нами статусу корінного народу в Україні без участі та без роботи Мустафи Джемілєва. Це якщо коротко...».

Для мене Мустафа Джемілєв – людина-епоха, людина-символ, людина-прапор, людина-лідер

Еміне Джапарова

Еміне Джапарова продовжує свою думку: «Для мене Мустафа Джемілєв – людина-епоха, людина-символ, людина-прапор, людина-лідер і просто Людина з великої літери. Його енергія та його впевненість призводять до змін у цілому світі. Те, за що він боровся, у що вірив, відбулося. Це далося йому дуже складно – 15 років радянських таборів, 303 дні голодування – це неймовірна мужність, виявлена ним у боротьбі за демократію та права людини, які стали вже нашою спадщиною. Я вважаю, що досвід Мустафи Джемілєва важливий не лише для кримських татар, а й для України, яка сьогодні сама бореться за незалежність. Його завіт: навіть тоді, коли тобі здається, що твоя мета не здійсненна, навіть тоді, коли твоє життя під загрозою, треба не зупинятися і боротися до останнього, і не здаватися. І цей його принцип сьогодні, у цей складний час, має бути нашим принципом. Нам слід до останнього боротися за те, про що ми мріємо, а всі ми мріємо про демократичну, європейську та мирну Україну».

Еміне Джаппарова

Еміне Джаппарова

Я хотіла б, щоб у нас був і третій момент для щастя – коли Мустафа Джемілєв і всі ми повернемося в Крим

Еміне Джаппарова

Перша заступниця міністра закордонних справ України розповіла: «Ми зустрічалися з ним приблизно тиждень тому і говорили про політику, про «Кримську платформу», про Крим – а ми знаємо, що найбільша мрія Мустафи-аг'а повернутися до Криму, – і він сказав, що останнім часом двічі був по-справжньому щасливий. Я спитала, які це були два моменти? І він відповів: уперше, коли Джамала перемогла на Євробаченні, і вдруге, коли Рустема Умєрова призначили міністром оборони України. І це дуже символічно. Україна у війні з міністром оборони кримським татарином! І це було фізичне втілення його сподівань, що ми разом як нація переможемо. І я хотіла б, щоб у нас був і третій момент для щастя – коли Мустафа Джемілєв і всі ми повернемося в Крим, у Бахчисарай. Кожен національний рух має власну специфіку. Специфіка кримськотатарського національного руху полягає в тому, що під лідерством Мустафи Джемілєва активісти дотримувалися принципів ненасильницької боротьби. Мустафа-аг'а говорив: коли ти борешся за свої права, ти у своїй боротьбі не мусиш порушувати права інших людей. І хоча цей шлях і довший, зате він справедливіший. І це дуже актуально зараз для всього світу, охопленого тероризмом і війнами».

Родной Крым до депортации. Мустафа Джемилев. Ай-Серез (видео)

https://ru.krymr.com/a/video-rodnoy-krym-do-deportscii-mustafa-dzhemilev-ai-serez/31259886.html

Роль Мустафи Джемілєва у співпраці в контактах з органами державної влади оцінили представники Президента України в АРК. Нині посол з особливих доручень МЗС України Антон Кориневич, який працював на цій посаді у 2019-2022 роках, назвав Мустафу Джемілєва «легендарною особистістю».

Як колись проти тоталітарного режиму, пан Джемілєв сьогодні активно бореться проти російського окупаційного режиму

Антон Кориневич

«Мустафа Джемілєв – справжня легендарна особистість, людина, яка присвятила своє життя та свою долю боротьбі за справедливість для кращого майбутнього для свого народу. Пан Джемілєв довгі роки боровся проти радянської тоталітарної машини і переміг її. Його ненасильницький спротив і сила слова та правди перемогли тоталітарний режим і, зрештою, кримськотатарський народ зміг повернутися додому в Крим, зміг знову вільно жити на своїй землі. Але у 2014 році Крим і кримськотатарський корінний народ спіткало нове лихо – російська окупація. Як колись проти тоталітарного режиму, пан Джемілєв сьогодні активно бореться проти російського окупаційного режиму. І немає сумнівів у тому, що, як він переміг радянську людиноненависницьку систему, пан Джемілєв переможе окупанта і його несправедливий режим, заснований на грубих порушеннях прав людини та пригніченні корінного кримськотатарського народу й етнічних українців. Адже добро і світло завжди перемагають зло та пітьму. Хочу побажати пану Мустафі Джемілєву міцного здоров'я, довгих років життя та незабаром обов'язково зустрічати свій черговий день народження в українському Криму! Hayirli yaslar olsun, пане Мустафа!» – сказав Антон Кориневич.

Антон Кориневич

Антон Кориневич

Нинішня постійна представниця президента України в АРК Таміла Ташева наголосила на успішності боротьби Мустафи Джемілєва за дотримання прав людини.

Мустафа Джемілєв є беззаперечним лідером кримських татар, який вів їх шляхом повернення в Крим

Таміла Ташева

«Коли я згадую Мустафу Джемілєва, – сказала Таміла Ташева, – відразу на думку спадає слово «незламність». Це важливий ресурс, який не просто допомагає долати найважчі випробування, а й учить не здаватися, рухатися далі, не зрікаючись власних цінностей і мети. Своїм прикладом життєстійкості він надихає сьогодні мільйони людей. Які б випробування не випадали на його долю, які б перешкоди не доводилося долати, Мустафа Джемілєв ніколи не зраджує своїх цінностей, прямо дивиться в очі страхам і викликам. Мустафа-аг'а завжди йде тільки вперед, твердо стоячи на своєму, непохитно бореться і б'ється за справедливість. Він відомий своєю важливою роллю у боротьбі за права кримськотатарського народу та поверненні його на батьківщину після десятиліть депортації. Мустафа Джемілєв є беззаперечним лідером кримських татар, який вів їх шляхом повернення в Крим. Мустафа Джемілєв виступає за демократичні та правові принципи, сприяючи мирній боротьбі за визнання прав корінного кримськотатарського народу».

Таміла Ташева

Таміла Ташева

Таміла Ташева стверджує, що «до окупації Криму думки щодо Меджлісу відрізнялися, деякі вважали, що потрібні кардинальні зміни, «впустити свіжу кров» і залучити нових людей».

Мустафа Джемілєв приділяє весь свій час тому, щоб боротися проти несправедливості, не зраджуючи своїм цінностям, які несе все життя

Таміла Ташева

«Однак після 2014 року почалося переосмислення ролі Меджлісу та Мустафи Джемілєва, який згуртував навколо себе кримськотатарський народ і виступав його голосом, який звучав не лише на національному рівні, а й на міжнародному. Насправді роль і повагу до Мустафи Джемілєва від українців та кримських татар важко описати… Активно працюючи, Мустафа Джемілєв приділяє весь свій час тому, щоб боротися проти несправедливості, не зраджуючи своїм цінностям, які несе все життя. Мустафа-ага активно працює і на міжнародному рівні, здійснюючи візити і до країн, які активно допомагали Україні, так і до країн, де потрібно було закликати не ігнорувати злочинні дії Росії та не заплющувати очі на окупацію та війну, розпочату Росією у 2014 році. Мустафа Джемілєв докладає багато зусиль, щоб порушити на міжнародній арені тему злочинів Росії, порушення прав корінних народів в українському Криму».

За словами Таміли Ташевої, Мустафа Джемілєв «усе життя активно працював і продовжує працювати над забезпеченням прав і законних інтересів кримськотатарського народу в Україні, сприяючи їх включенню в політичні, культурні та соціальні процеси нашої української держави».

«Ці зусилля зараз стають досягненнями, зокрема у 2021 році було ухвалено Закон, згідно з яким кримські татари набули статусу корінного народу України, Кабінетом міністрів затверджено алфавіт кримськотатарської мови на основі латиниці, пізніше було затверджено Стратегію розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки, і це мала частина, яку можна описати в цьому короткому тексті. Корінний кримськотатарський народ в Україні пройшов довгий шлях до відсутності дискримінації за національною ознакою сьогодні. І зараз ми багато говоримо про рівність можливостей у нашому суспільстві. Цей важливий шлях Мустафа-ага почав разом із нашим народом багато років тому. Сьогодні в умовах війни, яку почала Росія проти нас, багато хто зрозумів роль цінностей у нашому житті, важливість свободи та права жити у вільній країні, бо саме цінності роз'єднують нас із Росією. І Мустафа Джемілєв є одним із перших, хто поставив гідність і права людини вище власного життя та здоров'я. Незважаючи на свій поважний вік, Джемілєв все одно продовжує роботу, сьогодні він доводить, що Крим – це не питання «далекої перспективи», Крим – він тут, близько, і незабаром повернеться під контроль України».

Кримський шлях Мустафи Джемілєва (фотогалерея)

Photo Gallery:

Кримський шлях Мустафи Джемілєва (фотогалерея)

https://ua.krymr.com/a/photo-krymskyi-shlikh-mustafy-dzemilieva/29600381.html

Високо оцінюють роль Мустафи Джемілєва у створенні ненасильницької боротьби за права народу представники інтелігенції. Докторантка Інституту журналістики Київського національного університету Гаяна Юксель сказала: «По-перше, сам національний рух кримських татар за повернення на батьківщину є унікальним явищем у суспільно-політичному житті світу, без перебільшення – всього світу. Сформований на рубежі 40-50-х років минуло століття як самоорганізація народу, до 80-х років його мета – це повернення народу на батьківщину, а після рубежу 80-90-х років і до окупації Криму, тобто у складі незалежної України, це рух відновлення прав народу на історичній батьківщині. І тепер – це продовження захисту прав кримськотатарського народу та боротьба за деокупацію Криму, за територіальну цілісність України і Криму. У світі було багато національних рухів, багато з низ не досягли мети, багато хто припинив своє існування з тієї чи іншої причини, але національний рух кримськотатарського народу, пройшовши через умови наслідків світової війни, через умови репресій, беззаконня, роки «відлиги», краху величезної країни, досягнув конкретного результату – повернення народу на батьківщину, а також, використовуючи методи ненасильницької боротьби, досягнув поступового відновлення своїх прав і досягає деокупації своєї Батьківщини. І багато аналітиків зазначають, що в умовах відсутності своєї держави національний рух працює як держава. Думаю, що більш значущих прикладів у світі немає».

Гаяна Юксель і Мустафа Джемілєв

Гаяна Юксель і Мустафа Джемілєв

Гаяна Юксель підкреслює роль Мустафи Джемілєва в цьому процесі та особистий приклад лідера кримськотатарського народу.

Мустафа-ага – символ спротиву беззаконню та авторитаризму

Гаяна Юксель

«Коли такі рухи є, дуже важливою є роль національного лідера. Наш національний рух дуже розгалужений, багатоликий, і не один Мустафа Джемілєв відображає його сутність, але річ у тому, що його роль у русі та його розвитку без перебільшення є першорядною. Мустафа-ага – символ спротиву беззаконню та авторитаризму. Особистість Мустафи Джемілєва на багатьох етапах була чинником об'єднання народу навколо головних цілей. Мустафа-ага був для всіх учасників руху прикладом принциповості та незламності в найбільш нелюдських умовах радянських в'язниць і таборів. Так жити – це дуже складно і важко, це потребує величезної енергії та самовіддачі», – наголосила Гаяна Юксель.

Письменниця, докторка історичних наук, професорка Марина Гримич також підтримала думку про міжнародне значення національного руху кримських татар. Вона сказала: «Для всього світу Мустафа Джемілєв є уособленням драматичної долі та одночасно стійкості кримськотатарського народу. Для України – він неабиякий досвідчений політик і блискучий стратег. Для кримськотатарського народу він – безперечний лідер, батько нації, легенда».

Для всього світу Мустафа Джемілєв є уособленням драматичної долі та одночасно стійкості кримськотатарського народу

Марина Гримич

Марина Гримич спробувала узагальнити значення ролі Мустафи Джемілєва у політиці.

«По-перше, як політичний в'язень радянського режиму та правозахисник Мустафа Джемілєв у 1960–1980-х, застосовуючи різні форми політичного протесту, включаючи 303-денне голодування, не лише порушив та актуалізував питання несправедливо депортованого кримськотатарського народу, а й став одним із ключових фігур дисидентського руху в СРСР загалом. По-друге, як людина з безперечними лідерськими якостями він, після в'язниць і засланнняь, включився у 1980-х у безпосередню боротьбу за право повернення кримських татар на батьківщину, згуртував навколо себе однодумців, встановив контакти з ініціативниками у різних куточках СРСР, ініціював та координував безліч робочих зборів. По-третє, як парламентарій – депутат Верховної Ради України ІІІ–VIII скликань – Мустафа Джемілєв став співавтором низки законів та законопроєктів, зокрема «Про Статус кримськотатарського народу» (2003), «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою» (2014) ), Постанови про Заяву Верховної Ради про гарантію прав кримськотатарського народу у складі України (2014), «Закону про корінні народи України (2021). Законотворча діяльність Мустафи Джемілєва та його однодумців – це системне й наполегливе обстоювання інтересів кримськотатарського народу, це розробка законодавчого шляху до здійснення кінцевої мети – створення національної автономії у складі України».

Марина Гримич вважає, що «Закон про корінні народи України важко переоцінити. Він повністю змінює правову конфігурацію у Криму, забезпечуючи можливість кримських татар бути господарями на своїй землі. Звісно, після перемоги. Фігура Мустафи Джемілєва є для України символічною. У ній ми бачимо результат багатосотлітньої історії взаємин двох сусідніх народів, яким неодноразово доводилося зазнавати спільної поразки проти спільних ворогів, але в яких закладено великий життєвий потенціал і прагнення свободи та справедливості».

Вгору