У проросійських Телеграм-каналах Донеччини невпинно «штампують» фейки про українського президента та ЗСУ. «Східний Варіант» зібрав найяскравіші з тих, що були опубліковані минулого тижня.
Бажання висміяти українські збройні сили з боку пропагандистів часто призводить до появи абсолютно абсурдних фейків, які поширюють проросійські Телеграм-канали.
Зокрема, минулого тижня, з 17 по 23 жовтня, росіяни традиційно намагалися звинуватити українських військових в обстрілі українських міст, поширювали мультик з висміюванням українців та розпускали фейки про «погане ставлення поляків» до України.
«Східний Варіант» руйнує російську дезінформацію та розповідає, чому вигадки, поширені у пабліках Донеччини, є абсолютною нісенітницею.
«Книга Зеленського»
Один з найяскравіших фейків російської пропаганди стосується так званої «книги Зеленського». У новині йдеться про те, що український президент Володимир Зеленський видає книгу «Моя боротьба», оформлену ідентичну до тієї, яку свого часу написав Адольф Гітлер — «Mein Kampf».
Автори повідомлення публікують нібито «обгортку» цієї книги, яка дивом дуже схожа на обгортку згаданої книги Гітлера.
Коментують пропагандисти цю новину лаконічно:
«Суть не сховаєш».
Однак, це повна вигадка. Володимир Зеленський не видавав та не анонсував жодних книжок.
Не обійшлося у цьому фейку і без звичних ляпів російської пропаганди. Навіть попри те, що тексту на палітурці небагато, росіяни не впоралися з правильним написанням прізвища українського президента. Вийшло «Зєлєнський» замість «Зеленський». Смішний і недолугий фейк росіян.
«Мультик про Україну»
Ілюзію про те, що Україну нібито не підтримують у світі, росіяни намагаються нав’язати своїй аудиторії уже тривалий час.
Так, пропагандистські ресурси поширили «мультик про Україну», в якому присутні вже звичні наративи про нацизм в Україні. Разом з цим редактори ресурсу «Алчевские новости» супроводжують «мультик» інформацією про те, що його нібито випустив ізраїльський телеканал ІНН.
Скріншот з мультика
Та такого телеканалу не існує. Вперше мультик був опублікований в івритомовному Телеграм-каналі з 1400 підписників INN:
Цей Телеграм-канал транслює виключно російську пропаганду та позиціонує себе як «антифашистський».
Разом з тим, самі ж російські медіа підтверджують, що автором «мультика» є росіянка.
«Найгірший сусід»
А це недолуга спроба посварити українців та поляків. Для цього пропаганда використала ще один популярний метод дезінформації — представлення сумнівних каналів комунікації у вигляді «популярних закордонних ресурсів».
Так у повідомленні йдеться про опитування, яке нібито провели на польському поважному ресурсі.
Так виглядає це псевдоопитування
Автори запитали, кого поляки вважають найгіршим сусідом, і більшість нібито відповіла — «українці».
Однак, це не більше ніж фейк, оскільки «популярний ресурс», насправді має лише 144 читачі, та створений у липні 2022 року.
Хто стріляє ракетами С-300?
Пропагандисти вкотре намагаються поширити тезу про те, що самі українці обстрілюють свої міста.
Цього разу вони поширили дезінформацію про те, що ракети С-300, від яких регулярно страждає український Миколаїв та інші міста, використовуються виключно для протиракетної оборони.
Таким чином, автори повідомлення доходять до «висновку», що ракета, яка влучила у житловий будинок в Миколаєві та вбила людину, належить українській ПВО.
Однак, не секрет, що росіяни вже давно використовують вказані ракети для ударів по наземних цілях.
Так виглядає ракета С-300 у повітрі. Їх випускають в тому числі і з території Білорусі Фото Defense Express
Ось російські військові цими ракетами завдали ударів по Куп’янську. Трішки раніше обстріляли Запоріжжя. А ось — Запорізьку область. І це лише за дводенний період.
Українські військові експерти навіть аналізували, чому росіяни використовують саме ці ракети для вбивства українців. На їхню думку, це може бути викликано складнощами логістики, а також бажанням завдати більших уражень та посіяти паніку серед цивільних.
Маніпуляція в дії
Телеграм-канали Донеччини поширили відеосюжет, знятий пропагандистами, у якому розповідається про долю людей із Бахмута. Як розповідають вони самі, військові ЗСУ намагалися евакуювати їх з міста через обстріли російських військових.
Однак, автори сюжету маніпулятивно демонізують ЗСУ, стверджуючи, що саме українські військові обстрілювали місто та силою забирали людей з їхніх будинків.
Обстріляний росіянами Бахмут Фото Донецької ОДА
Насправді ж Бахмут досі під контролем ЗСУ, а якраз росіяни завдають чисельних обстрілів по цивільній інфраструктурі, в тому числі використовуючи й заборонену Женевською конвенцією зброю, зокрема касетні снаряди.
***
«Східний варіант» щотижня публікуватиме спростування російських фейків, які поширюються у Телеграм-каналах Донеччини, аби продемонструвати, до яких інструментів маніпуляції та дезінформації вдається ворог на інформаційному фронті.