На їхню думку, греблю краще знести, щоб поновити проточність річки Оскіл.
2 квітня 2022 року внаслідок бойових дій в районі селища Оскіл було зруйновано один з затворів Оскільського водосховища. Екологи з ГО "Екологія. Право.
Людина" опублікували наукову працю, в якій пропонують не відновлювати її, оскільки це може покращити стан довкілля, пише "Рубрика".
На їхню думку, греблю краще знести, щоб поновити проточність річки Оскіл. Вони пояснюють:
"Внаслідок бойових дій, які призвели до руйнації промислових підприємств вже немає жодного сенсу у заборі такої кількості води. Отже, виходячи з цього зникає і основна мета існування згаданого водосховища, яка полягала в акумуляції води для підтримання рівня Донця, більшість стоку якого забирали на канал Сіверський Донець–Донбас".
Це дасть одразу декілька переваг:
- Оскільки руйнування затвору призвело до витоку води, значні площі дна з часом висохнуть, що стане першим кроком до створення там характерних природних екосистем та перетворення мілководдя в луки.
- Враховуючи, що течія річки буде відновлена і зникне перешкода для міграцій гідробіонтів, в річку Оскіл вище нинішньої греблі повернеться значна частина видів, які потребують проточної води, а це зі свого боку слугуватиме поновленням та збагаченням кормової бази для птахів, що заселяють території поблизу.
- Ці фактори приведуть до повернення та заселення територій рідкісними видами флори та фауни та створенню/відновленню середовищ існування.
- До того ж відновлення греблі може призвести до збільшення прозорості води, внаслідок затримання річкових наносів, а це зі свого боку дуже вплине на прибережні та водні екосистеми ландшафтного заказника "Синичинський".
фото: Рубрика
Довідково
Водосховище використовувалося для господарсько-питного та технічного водопостачання Донбасу, зрошення і сільськогосподарського водопостачання, обводнення річок, гідроенергетики, а також рибного господарства.
13 березня 2022 року ворожий снаряд влучив у гідротехнічну споруду одного з найбільших в Україні Оскільського водосховища, тим самим зруйнувавши його греблю. Унаслідок дій окупантів сталося практично повне обміління водойми, від повного обсягу наповнення водосховища було скинуто 76 % води. Була завдана шкода водним ресурсам, зруйновано екосистему водосховища, знищено цінні види риб та інші живі водні ресурси.