На тимчасово окупованих територіях сходу України рашисти вчиняють безліч злочинів проти людства, включаючи напади на цивільне населення, знищення інфраструктури, екологічні катастрофи та руйнування культурних пам'яток. Постає питання, як зафіксувати ці протиправні дії та притягнути всіх винних до відповідальності?
Східний Варіант спільно із правозахисниками розповість, чому документування воєнних злочинів вже зараз є необхідністю, і як кожен може долучитися до цього процесу, дотримуючись правових та безпечних методів.
Війська російської федерації вбивають, мародерять, ґвалтують і викрадають цивільне населення на тимчасово окупованих територіях України.
Це не лише суворе порушення міжнародного права, а і пряме порушення прав людини.
Тому вже сьогодні надзвичайно важливо збирати усі можливі докази протиправних дій окупантів, щоб забезпечити справедливість та покарати винних.
Східний Варіант поспілкувався зі старшою радницею з правових питань Громадянської мережі ОПОРА Ольгою Коцюрубою, яка поділилася ефективними та безпечними методами документування воєнних злочинів в окупації.
Що таке воєнний злочин?
Воєнні злочини — це серйозні порушення міжнародного гуманітарного права (порушення законів і звичаїв війни), за скоєння яких передбачено кримінальну відповідальність фізичних осіб на національному та міжнародному рівнях.
Такі злочини регулюються як національним законодавством України, зокрема Кримінальним кодексом (глава XX), так і міжнародними нормативними актами, зокрема Римським статутом і Женевськими конвенціями 1949 року.
Маріупольський драматичний театр, що був знищений 16 березня у результаті авіаудару, нанесеного російськими військовими. Фото: Reuters
Стаття 8 Римського статуту надає широкий перелік визначень воєнних злочинів, включаючи серйозні порушення Женевських конвенцій 1949 року.
Воєнними злочинами вважаються такі дії:
- умисне вбивство;
- катування або нелюдське поводження, у тому числі біологічні експерименти;
- умисне заподіяння сильних страждань або тяжких тілесних ушкоджень чи шкоди здоров’ю;
- широкомасштабне знищення і привласнення майна, що не викликане військовою необхідністю і вчинене незаконно та безглуздо;
- примушення військовополоненого або іншої особи, що перебуває під захистом, до служби у збройних силах ворожої держави;
- умисне позбавлення військовополоненого або іншої особи, що перебуває під захистом, права на справедливий і звичайний суд;
- незаконна депортація або переміщення чи незаконне позбавлення волі;
- взяття заручників;
- та інші.
Притягнення до відповідальності за воєнні злочини не обмежується строком давності.
Чому важливо фіксувати воєнні злочини?
Важливо документувати воєнні злочини з кількох причин.
По-перше, цей процес дозволяє забезпечити справедливість для жертв і їхніх сімей шляхом притягнення винних до відповідальності.
По-друге, документування воєнних злочинів є важливою передумовою для міжнародного розслідування та переслідування винних. Це дозволяє притягти відповідальних осіб до суду незалежно від того, як давно вчинені злочини.
Мешканець Маріуполя після наслідків бомбардувань з боку російських сил. Фото з сайту Радіо Свобода
По-третє, фіксування воєнних злочинів є важливим для міжнародної співпраці у забезпеченні правопорядку та захисту прав людини. Це допомагає зміцнювати міжнародні стандарти та угоди, спрямовані на запобігання злочинам проти людяності.
Як документувати злочини в окупації?
Правозахисниця Ольга Коцюруба попереджає, що для того, щоб зафіксувати певне правопорушення через мережу Інтернет з тимчасово окупованих територій, потрібно знати правила цифрової безпеки, в першу чергу.
Адже за умови обшуку, окупаційна влада в змозі за допомогою власних технічних засобів виявити ваші видалені фото/відео чи ідентифікувати у кеші телефону, куди і які повідомлення ви надсилали.
Раніше Східний Варіант вже писав про те, як захистити власні облікові записи в соціальних мережах та як безпечно спілкуватися онлайн.
Алгоритм фіксування воєнного злочину:
Переконайтеся, що ваші дії щодо фіксації злочинів не ставлять під загрозу ваше власне життя або безпеку.
Фото або відео є найкращими підтвердженнями воєнних злочинів. Зафіксуйте пошкоджене майно (до прикладу) з різних ракурсів та ідентифікуйте прилеглу територію.
Запишіть прізвища, імена та контактні дані свідків подій, якщо це можливо.
Зафіксуйте дату, час та місце події, а також опис обставин злочину, використану техніку та зброю, а також будь-які інші важливі деталі.
Збережіть уламки техніки та зброї, снаряди, гільзи та набої, а також будь-які інші матеріальні сліди злочину.
Куди подавати докази?
За словами старшої радниці з правових питань Громадянської мережі ОПОРА Ольги Коцюруби, злочини можна фіксувати через платформу сайту Генеральної прокуратури — War Crimes.
Він створений як своєрідний центр доказів, який використовують усі правоохоронні та державні органи.
Cкриншот платформи “War Crimes”
Щоб зафіксувати злочин через War Crimes потрібно:
Залишити інформацію про себе (вона під надійним захистом)
Описати порушення із зазначенням точного місця та всіх деталей (постраждалих, пошкодження тощо)
Завантажити фото або відео
Однак, правозахисниця наголошує, що найбільш безпечним варіантом поширення такої інформації вважається саме звернення до громадських, правозахисних організацій або довірених осіб — близьких, родичів, які можуть допомогти в її оформленні та передачі до правоохоронних органів в Україні.
Таким чином це не дозволить росіянам вас ідентифікувати.
Громадські та правозахисні організації, що фіксують воєнні злочини
Правозахисна організація “Truth Hounds”
Це українська команда фахівців, що починаючи з 2014 року фіксує та проводить розслідування міжнародних злочинів та порушень прав людини не лише в Україні, але й у численних країнах Східної Європи, Центральної Азії та Кавказу.
Надіслати фото- та відеодокази можливих воєнних злочинів можна на електронну пошту: info@truth-hounds.org
Скриншот платформи “Truth Hounds”
Ініціатива документує та розслідує події, що мають ознаки злочинів відповідно до Римського статуту Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) по всій території України.
Фахівці співпрацюють з міжнародними та національними органами розслідування та використовують механізми ООН, Ради Європи, ОБСЄ, ЄС і Міжнародного кримінального суду для запобігання злочинам та притягнення винних до відповідальності.
Повідомити про злочин можна на електронну пошту: nicetomeetyou@t4pua.org
Скриншот платформи Трибунал для путіна (T4P)
Коаліція правозахисних організацій П’ята ранку
Коаліція правозахисних організацій, які збирають та документують воєнні злочини та злочини проти людяності, вчинені в ході російської збройної агресії в Україні.
Повідомити про злочин можна на електронну пошту: warcrimesos.ua@gmail.com
Скриншот платформи “П’ята ранку”
***
У підсумку, наголошуємо на тому, що в контексті фіксування подій та злочинів особливу увагу слід звертати на власну безпеку. Важливо дотримуватися правил цифрової безпеки та бути обережними у публікуванні інформації в мережу.