В Одесі запрацював другий сучасний Центр реабілітації для поранених військових RECOVERY. Лікарі, які багато років поспіль працювали тут з пацієнтами, отримали інноваційне обладнання та нові можливості для роботи. В медзакладі можна пройти реабілітацію стаціонарно та амбулаторно. Крім того, лікування доступне для всіх, хто постраждав від війни.
Як відбувається сучасна реабілітація бійців та що їх мотивує, дізнавався кореспондент Української Служби Інформації Арсен Подосян.
Валентин – військовий 35-ї Окремої Бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Остроградського. Після того, як почалась повномасштабна війна, він вивіз своїх дітей на безпечну територію, а сам пішов на фронт добровольцем. Визволяв Херсонщину з травня по листопад 2022 року. Взимку 2023 року під час виконання бойового завдання на передовій захисник отримав множинні травми: переломи кісток, зокрема ребер, пробиті легені та сильний струс мозку.
Наразі військовий проходить реабілітацію у новому центрі національної мережі Recovery для відновлення поранених бійців, який відкрили нещодавно на Одещині.
Наші хлопці після поранень і лікування потрапили в реабілітаційний центр. Умови тут дуже хороші. Навіть на третій день відвідування процедур є зрушення і зміни на краще у хлопців. І я відчуваю зміни. У когось краще стала голова повертатися, у когось рухливість з’явилася, до нас тут гарне ставлення, добре годують, постійно психологічне спілкування з нами. У момент процедур ведуться з нами роботи. Дуже гарний підхід. Черг ми не відчуваємо. Є великий плюс, тому що тут із головними болями не сидять у чергах, – зазначив захисник.
До війни, у мирному житті, Валентин працював водолазом третього класу, був директором будівельної компанії та учасником громадської організації підводних археологів. Після перемоги України, разом із військовими фахівцями, зокрема й міжнародної спільноти, він має очолити занурення для обстеження російського крейсера «Москва». За словами захисника, там ще можуть залишатися вибухонебезпечні предмети, які не здетонували. Він вірить, що завдяки реабілітації йому це вдасться зробити.
Поки що це лише розмови. Наразі там відвідування неможливе, і скоріш за все це буде після війни, після Перемоги. Будуть якісь міжнародні занурення на виявлення й детальний огляд цього об’єкта на радіоактивні речі, якісь ракети небезпечні, – додав Валентин.
Одеський реабілітаційний центр створений на базі одного з обласних комунальних медичних закладів. Медзаклад оснащений інноваційним обладнанням, зокрема тут знаходиться єдиний на півдні України італійській роботизований апарат лазерної терапії М-6, який знижує ризик ускладнень і скорочує період реабілітації завдяки знеболювальному, протизапальному і протинабряковому ефектам.
Він покращує мікроциркуляцію, знімає запальний процес, гострий біль, хронічний біль, знімає симптоми. Також він покращує трофіку в тканинах, на який впливає. Його призначають після операції відразу ж, після травматизації. Це широкий, потужний і фундаментально обґрунтований метод для лікування бійців і мирного населення, – пояснила лікар фізичної медичної реабілітації Центру Тамара Андрєєва.
Центр надає можливість повернутись до повноцінного життя: тут є сучасне обладнання для відновлення ходи, втрачених функцій верхніх і нижніх кінцівок. Спеціалісти медзакладу відкриті для кожного, хто фізично постраждав від російської агресії.
Пацієнти виконують фізичні вправи на підвісних системах, – вони дозволяють максимально просто зробити рух чи вправу. У підвісній системі є спеціальні розвантажувальні гумки, які спрощують виконання та роблять його безболісним. Тобто система обважування долає систему гравітації, – розповів фізіотерапевт центру Сергій Спотов.