Як розрінити правду від фейку: в Україні створили корисний вебресурс

Джерело:  vechirniy.kyiv.ua  /  16:51, 11 Червня 2024

На думку розробників, застосунок «Калькулятор фейків» допоможе користувачам розрізняти правдиві новини від недостовірної інформації

На думку розробників, застосунок «Калькулятор фейків» допоможе користувачам розрізняти правдиві новини від недостовірної інформації.

У столиці представили новий інноваційний інструмент «Калькулятор фейків», який спрямований на допомогу у розпізнаванні маніпулятивного контенту.

Застосунок створений представниками Асоціації інноваційної та цифрової освіти, Детектор медіа, за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України та Національного демократичного інституту (NDI).

«Ми створили цей інструмент не тільки інформативним, але і навчальним, адже він демонструє українцям, які критерії має правдива новина, а які ознаки притаманні фейковим новинам. Таким чином, користувачі через деякий проміжок часу використання цього порталу вже зможуть самостійно легко та точно відрізняти правду від фейків. Ми чекаємо, що вже найближчим часом ним скористаються понад 100000 осіб», — наголошує виконавча директорка Асоціації інноваційної та цифрової освіти, координаторка Мережі Українських Освітніх Хабів Марія Богуслав.

За її словами, користування інструментом дуже просте. Платформа пропонує набір запитань, розподілених на п’ять тематичних блоків, для детального аналізу новинної статті.

Крок 01. Заходимо на сайт та натискаємо кнопку «Розпочати».

Крок 02. Обираємо відповіді на 5 питань (основні ознаки «фейковості» інформаційного повідомлення), які вбудовані у сайт.

Крок 03. Після відповідей, система автоматично визначить це новина правдива чи фейк.

На основі відповідей калькулятор оцінює ймовірність правдивості поданого матеріалу. Весь процес займає всього декілька хвилин.

Відеоінструкцію до «Калькулятора фейків» можна подивитись на YouTube.

Вебресурс «Калькулятор фейків» працює цілодобово безплатно та без реєстрації, адже ним зможуть також користуватись українці, які проживають на тимчасово окупованих територіях.

На думку т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислава Карандєєва, на сьогодні, коли Україна бореться як на військовому, так і на інформаційному фронті, є надзвичайно важливим, щоб всі українці мали належний рівень медіаграмотності.

Також урядовець висловив сподівання, що ця ініціатива стане ефективним інструментом для українців у боротьбі з фейками.

Нагадаємо, що «Калькулятор фейків» створений в межах Всеукраїнського проєкту «Інформаційна безпека», який також містить в собі:

  • мультимедійний освітній курс підвищення кваліфікації у міжнародному форматі SCORM «Медіаграмотність», який вже є у вільному доступі для всіх українців,
  • вебінари з медіаграмотності для окремих цільових аудиторій (освітяни, молодь, журналісти, державні службовці, представники громадських організацій та українці, які проживають за кордоном),
  • тренінги для найактивніших учасників проєкту, які пройдуть у Києві, Хмельницькому, Тернополі та Луцьку впродовж літа.

Всі заходи — безплатні.

Вгору