Як перейти на українську? Поради й ресурси для вивчення мови

Джерело:  v-variant.com.ua  /  12:29, 26 Липня 2022

Все, що вам потрібно — це бажання знати державну мову та мотивація до її вивчення. Важливо пам’ятати, що вдосконалювати мову можна все життя, тому не вимагайте від себе вивчити її за місяць чи тиждень. Уже саме бажання й перші кроки багато важать

Після 24 лютого світогляд багатьох українців змінився. Те, що раніше було нормою, стало викликати відторгнення, натомість у нас з’явилися нові переконання й бачення навколишнього. Війна, як ніщо інше, надзвичайно швидко проявляє реальність. І багато хто з нас уже більше не впадатиме у такі зручні та комфортні ілюзії.

Суперечки про мову точилися і до повномасштабного вторгнення. Але тоді ця тема роз’єднувала українців. Зараз же мова стала ще одним об’єднуючим фактором, який засвідчує нашу національну ідентичність на рівні ДНК.

За результатами соціологічних опитувань, 30% російськомовних українців та 60% українсько- і російськомовних, переходять на українську мову. Мова стала маркером відмежування від країни-агресора і ще однією зброєю проти окупанта.

У цій статті поговоримо про те, як швидко й безболісно не тільки вивчити українську, але й почати говорити на ній у побуті. Які ресурси та вправи вам допоможуть та чому не варто соромитися недосконалості мови на початкових етапах.

Ви початківець? Без паніки. Лайфхаки, що стануть у пригоді

Навіть якщо ви все життя говорили російською, вчилися в російськомовній школі, все одно у вас набагато більше шансів швидко опанувати українську, ніж французьку чи румунську, наприклад. Бо ви все одно постійно знаходилися в україномовному середовищі. Просто не звертали на це увагу. Тому перше і головне у вас є — доступ до носіїв мови.

Саме спілкування з іншими дасть фундамент для вивчення мови. А нескладні поради допоможуть закріпити результат. Ось вони.

Гаджети й соцмережі — українською.

Ми постійно в контакті з гаджетами, часто сидимо в соціальних мережах, читаємо новини. Саме вони й допоможуть увійти в україномовний простір. На телефоні та комп'ютері змініть інтерфейс на український, підпишіться на україномовних блогерів, почніть вести соцмережі українською. Таким чином ви непомітно для себе почнете вливатися в україномовний простір та звикати до української.

гаджети українською

Фото з сайту ukyiv.site

Фільми, подкасти, ютуб.

Погодьтеся, що український переклад фільмів та мультиків — геніальний. А у випадку, коли ви хочете швидше перейти на державну мову — дивитися якомога більше контенту українською ще й корисно. Ви звикатимете до вимови, наголосів, вчитимете нові слова і вирази.

Читайте українською вголос.

Це особливо дієвий інструмент, адже ви практикуватимете вимову й зможете пропрацювати свої слабкі сторони за допомогою звичайної книги.

Ось, наприклад, такі книги:

  • "Антисуржик" (за ред. Олександри Сербенської)
  • Ольга Дубчак "Чути українською", "Бачити українською"
  • Ірина Зубрицька, Тарас Береза, Юрко Зелений "Мова — не калька. Словник української мови"
  • Іван Нечуй-Левицький "Кайдашева сім'я"
  • Василь Шкляр "Чорний ворон"

переходь на українську

Фото: poltava.to

Спілкуйтеся українською в громадських місцях.

Багато початківців соромляться невірно вимовити якесь слово чи побудувати речення. Помилятися — це нормально. Принаймні ви можете спершу виходити із зони комфорту у малих дозах. Спостерігайте за реакцією людей. Швидше за все, ніхто навіть не помітить вашої помилки, а всі страхи живуть тільки у вашій голові.

Пройдіть онлайн-курси. По-перше, ви будете не одні. По-друге, зараз надзвичайно багато можливостей для вивчення української онлайн і безплатно. І ми ці можливості для вас зібрали в цій статті.

Онлайн-ресурси для вивчення української мови

Ми зібрали 10 ресурсів, де ви просто зараз можете почати вивчення або вдосконалення української мови. Усі вони безплатні та мають різний рівень складності й період навчання. Ви зможете обрати для себе найбільш зручний і цікавий.

Отже. Почнемо з Національної платформи з вивчення української мови Міністерства культури та інформаційної політики України. Матеріали на платформі підійдуть як носіям мови, так і тим, хто хоче її вивчити з нуля.

Автори платформи зібрала в одному місці ефективні онлайн та офлайн ресурси, а також мобільні додатки з вивчення української мови. Підійде ресурс як для українців, які хочуть підвищити рівень володіння української мовою, так і для іноземців, які вчать її «з нуля».

Другий — “Український інститут розвитку освіти". Це курси для дошкільнят, молодших класів та старшокласників. Ви зможете вчити мову разом із дитиною або навіть самостійно проходити уроки. Особливо, якщо вивчаєте мову з нуля.

Третій ресурс — Освітня платформа “Є-мова". Українська "з нуля". Програму елементарного рівня вивчення мови розроблено так, щоб якомога ширше сприяти розвитку комунікативних можливостей слухача для ефективного використання української мови в різних життєвих ситуаціях і сферах спілкування. Програма складається із шести блоків відповідно до рівня володіння слухачем курсу української мови: елементарний користувач (рівень А1, А2) незалежний користувач (рівень В1, В2) досвідчений користувач (рівень С1, С2).

Четвертий ресурс — Тренажер з правопису української мови. Тут ви вже зможете багато практикуватися. Цей курс поєднує теоретичні знання й практичні завдання, сприяє засвоєнню граматики української мови й вдосконаленню правописних навичок.

П’ятий — Мова — ДНК нації. Освітній проєкт для тих, хто хоче вдосконалити свої знання української мови. Засновники діляться закоханістю в рідну мову і мріють про те, що колись в Україні буде модно знати декілька мов, а говорити українською.

Шостий ресурс — Онлайн курс “Українська мова та література” від освітнього проєкту “Education Era”. Курс триває 6 тижнів. Учасники розглянуть основні розділи мовознавства: фонетику, графіку, орфографію, будову слова та словотвір, лексикологію, фразеологію. Половина курсу присвячена морфології, без вивчення якої не можна знати жодної мови.

Курс призначений для учнів 9-11 класів, які прагнуть вчитися на відмінно.

Для майбутніх абітурієнтів, які хочуть добре скласти ЗНО та вступити в провідні вищі навчальні заклади країни. Для студентів всіх спеціальностей, яким замало занять з української мови в університеті. Для дорослих, які хочуть поновити шкільні знання.

Сьомий — невеликі відеоуроки від Олександра Авраменка. Триває один урок півтори-дві хвилини, але інформація запам’ятовується легко та без напруження. Ці уроки стануть у пригоді не тільки початківцям, але і носіям мови.

Восьмий ресурс — Лайфхаки з української мови — онлайн-курс у формі корисних порад (лайфхаків), що допоможе простежити історію розвитку мистецтва слова від фольклору й перших писемних пам'яток до сучасної української літератури, опанувати базові теоретико-літературні поняття, випрацювати навички аналізу художніх творів.

Дев’ятий називається “Єдині” від ініціативи “Навчай українською” — це 28 днів підтримки в переході на українську мову. Учасники щодня отримують завдання та навчальні матеріали, які допоможуть подолати мовний бар'єр. Команда організовує вебінари та розмовні клуби в містах.

Десятий ресурс — ГРАК. Це велика, репрезентативна, структурована колекція текстів українською мовою у супроводі програми, яка дозволяє будувати на базі корпусу власні підкорпуси, шукати слова, граматичні форми та їх сполучення, а також обробляти результати пошуку, сортувати, робити збалансовані вибірки та одержувати різну статистичну інформацію.

Цей ресурс підійде просунутим користувачам мови. Але для розширення світогляду можна зайти й початківцю.

***

Для вивчення мови потрібно не так багато. Тим паче, якщо ви знаходитеся безпосередньо у середовищі спілкування цією мовою. Вам не треба їхати у Британію чи США, аби знайти корінних носіїв української.

Все, що вам потрібно — це бажання знати державну мову та мотивація до її вивчення. Важливо пам’ятати, що вдосконалювати мову можна все життя, тому не вимагайте від себе вивчити її за місяць чи тиждень. Уже саме бажання й перші кроки багато важать.

https://www.facebook.com/watch/?v=1230568437717494

Вгору