Фейки про викрадення дітей: як російська пропаганда бреше про "Білих янголів"

Джерело:  v-variant.com.ua  /  14:54, 1 Червня 2024

Коли в містах не працюють рятувальні служби чи медична допомога, саме «Білі янголи» вивозять людей до найближчих лікарень після обстрілів, евакуюють мешканців із «гарячих точок», розвозять гуманітарну допомогу

«Білі янголи» — це загони поліцейських, які працюють у прифронтових населених пунктах. Вони їдуть туди, куди не їдуть інші. Коли в містах не працюють рятувальні служби чи медична допомога, саме «Білі янголи» вивозять людей до найближчих лікарень після обстрілів, евакуюють мешканців із «гарячих точок», розвозять гуманітарну допомогу. Для російських пропагандистів «Білі янголи» стали черговим об’єктом для фейків.

Східний Варіант розвінчує фейки та маніпуляції, які росіяни розповсюджують про «Білих янголів».

Фейк: «Викрадають та продають дітей»

Скриншот російських ЗМІ

Один із найбільш розповсюджених фейків про «Білих янголів» — це те, що вони викрадають українських дітей, продають їх на органи або педофілам. Більш безглуздого міфу важко уявити.

Насправді за увесь період роботи «Білі янголи» евакуювали з лінії фронту тисячі дорослих і дітей. У січні 2024 року повідомлялося, що з початку повномасштабної війни вони евакуювали майже 9 тисяч осіб. Ця цифра постійно збільшується.

Зараз «Білі янголи» складаються з 22 поліцейських груп, які працюють на прифронтових територіях. Найефективніше підрозділи працюють у Донецькій області, де вони й були створені. Це поліцейські з навичками парамедиків, які виїжджають туди, куди вже не їздять волонтери через підвищену небезпеку. Поліцейські розвозять продукти, ліки та воду тим, хто там залишається. Перші машини, на яких вони їздили, були білі карети «швидких», через що люди й почали називати їх «Білі янголи».

Фото: Національна поліція України

Зараз у «Білих янголах» 81 поліцейський, а саме в Херсонській, Донецькій, Харківській, Луганській областях. Найбільше вони працюють на Донецькому напрямку, про це розповідав голова Нацполіції Іван Вигівський.

Не один раз «Білі янголи» потрапляли під обстріли та ризикували власним життям, щоб допомогти людям. Поліцейські займаються евакуацією маломобільних, людей з інвалідністю, а також родин із дітьми. «Білі янголи» вивезли всі родини з дітьми з Великої Новосілки, Вугледару, Часового Яру, Очеретиного, Єлизаветівки, Катеринівки, Бахмута, Авдіївки тощо. За увесь час їхньої роботи не було випадків скарг чи звинувачень у бік поліцейських. Іноді це «Білі янголи» умовляють людей виїжджати з небезпечних територій заради їхньої безпеки.

Хто розповсюджує ці фейки?

Скриншот російських ЗМІ

У серпні минулого року російські пропагандисти активно розповсюджували розслідування журналістки з Франції Кристель Неан про нібито торгівлю дітьми в Україні. Як каже журналістка, викраденням та продажем дітей за кордон займалися поліцейські «Білі янголи».

Але хто така Кристель? Це чергова журналістка російської машини пропаганди, яка розповідає про «нацистську» Україну, злочини української армії та українського політичного режиму.

Повідомлялося, що у 2016 році вона незаконно приїхала на тимчасово окуповані території «днр», де невдовзі отримала «громадянство республіки». Почала працювати в пропагандистському інформаційному агентстві DONi PRESS, яке розповсюджує фейки та антиукраїнські наративи на російській, українській, англійській, фінській, шведській, французькій, німецькій, іспанській, італійській, чеській, грецькій мовах.

Очевидно, що діяльність Кристель Неан, як і агентства DONi PRESS, направлена на руйнування репутації України в очах світової спільноти. Для цього вони розповсюджують примітивні фейки та маніпуляції.

Кристель Неан. Скріншот пропагандистських ЗМІ

У Франції Кристель Неан не є популярною, її сюжети з «днр» відмовляються ставити в етер. А саму журналістку можуть заарештувати у Франції за те, що вона незаконно працює в зоні бойових дій. Натомість Кристель розповідає, що у її рідній країні не хочуть чути правду.

Може здатися, що забагато говоримо про цю пропагандистку. Насправді ж треба розуміти, хто саме розповсюджує фейки про українських поліцейських та армію. Російські ЗМІ не одноразово акцентують у заголовках про Кристель її національність: «французька журналістка» або «француженка». Так кремль намагається показати бодай якусь підтримку зі сторони європейських країн. Насправді ж така підтримка відсутня, за винятком подібних «журналістів», які продаються російським пропагандистам.

Такі фейки про «Білих янголів» направлені не лише на зарубіжну спільноту, а й на українців, які проживають поруч із лінією фронту. Почувши міфи про українських поліцейських, люди можуть складніше погоджуватися на евакуацію з ними, продовжуючи залишатися на небезпечних територіях.

Ми закликаємо ретельно перевіряти всю інформацію та не довіряти російським новинам. Якщо у вас родичі або близькі знаходяться неподалік лінії фронту, тим паче з дітьми, будь ласка, поясніть їм про важливість роботи «Білих янголів» та вкотре закликайте евакуюватися якомога раніше до більш безпечних територій.

Номера телефону щодо евакуації з Донецької області: 098 890 33 18

Для евакуації тяжко хворих і людей з інвалідністю діють номери: 0 800 332 614, (099) 710–48–72, (099) 311–53–14, (096) 108–60–48.

Про бажання евакуюватися також можна повідомити на цілодобову гарячу лінію Мінреінтеграції за номером: 1548. Для повідомлень через месенджери WhatsApp/Telegram/Viber діє номер: (096) 078–84–33.

Вгору