Два ремесла з Харківщини увійшли до переліку культурної спадщини України

Джерело:  dumka.media  /  18:12, 22 Липня 2022

Сахновщинський коровай та харківське коцарство визнали загальноукраїнським культурним надбанням

Традиційні заняття мешканців Харківщини увійшли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

Про це повідомляє прес-служба Харківської ОВА, передає "Думка".

За даними ОВА, відповідний наказ Міністерства культури та інформаційної політики України підписано 6 липня на підставі рішення Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини.

"До Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини включено 2 елементи з Харківської області: Знання і практики приготування сахновщинського короваю (охоронний номер: 029.нкс) та традиційне харківське коцарство (охоронний номер: 030.нкс)", - зазначили у обласній адмінітсрації.

Так, практика приготування сахновщинського короваю стала невіддільною складовою історико-культурного надбання Сахновщинської громади. Сахновщинський коровай обов’язковий атрибут урочистих заходів, календарно-обрядових та родинних свят. Особливості зовнішнього вигляду короваю: круглий за формою (жінки кажуть, як "сонечко"), здебільшого одноярусний, зі скоринкою від світло - до насиченого темно-коричневого кольору та прикрашений оздобою тіста, де переважать рослинні елементи.

Традиція харківського коцарства сягає ХVII століття, коли ремісники, що виготовляли своєрідні довговорсові вовняні килими-коци, оселилися за валом Харківського городища на території приміської Залопанської слободи.

Наприкінці 1900-х з розвитком фабричного виробництва промисел швидко занепав та дожив до наших часів в уміннях поодиноких майстринь та дослідників, серед яких найвідомішою є Шегда Ірина Зенон-Михайлівна, спадкова коцарка, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Досліджують та поширюють знання про харківське коцарство у м. Харків, м. Валки та смт Ков'яги Харківської області.

Довідка. Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України ведеться на виконання статті 12 Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини, яку Україна ратифікувала у 2008 році.

Вгору