Донеччина без світла, газу та води: як перезимувати без комунікацій

Джерело:  v-variant.com.ua  /  11:55, 2 Серпня 2022

А краще — евакуюватися. Бо як би складно не було залишити рідні стіни та місто, але це рішення рятує найцінніше — ваше життя

Майбутній опалювальний сезон для жителів Донеччини стане викликом. Тим, хто залишиться, доведеться прилаштовуватись до буденності без комунікацій. На що розраховувати та як вижити в таких умовах? «Східний варіант» моделює можливі способи.

Перед наступним опалювальним сезоном українська влада запровадить обов’язкову евакуацію з людей з Донецької області. Відмовитися від неї можна буде, лише написавши відповідну письмову заяву.

Журналісти «Східного варіанту» поспілкувалися з очільниками громад, проаналізували, наскільки обгрунтованою є масова евакуація, а також зібрали поради для тих, хто захоче залишитися.

Донеччина. Немає світла немає води

Сіверська громада знаходиться на лінії зіткнення і піддається обстрілам з боку окупантів, каже очільник громади Андрій Черняєв. Хоч і всі селища громади залишаються під контролем України, але через обстріли перебиті високовольтні лінії, які подають електроенергію в місто.

«Ситуація складна. З 5 травня у нас не стало можливості подавати світло на територію всієї громади й, відповідно, не стало водопостачання. Ремонтувати немає можливості через обстріли. Місцеві також не можуть нічого зробити, тому що немає кваліфікації в цьому», — розповідає Андрій Черняєв.

За словами очільника громади, станом на 7 липня безпосередньо в місті залишилось близько 2800 людей. Разом із селами — близько 3400-3500 людей. Протягом липня евакуація триває.

«Ми вивозили людей весь травень і зараз продовжуємо евакуацію залежно від ситуації. Підрахувати важко, бо дехто виїжджає самостійно, дехто з волонтерами. В цілому близько дві третини від загальної чисельності вдалося евакуювати», — говорить Андрій Черняєв.

В першій декаді червня, коли стало тихіше, люди почали повертатися в селища Сіверської громади. Однак, зараз ситуація не стабільна і місцевим мешканцям доводиться жити без світла та в пошуках води.

Донеччина після ракетних ударів

Донеччина після ракетних ударів Фото з ТГ Павла Кириленка

Краматорськ більш віддалений від лінії зіткнення, але місто зазнає значних руйнувань, що позначається на комунікаціях. Голова Краматорської міської ради Олександр Гончаренко каже: потужності на резервних каналах енергопостачання уже завантажені.

«Взимку навантаження завжди більше. Говорити про стару проводку у квартирах, під'їздах — не бачу сенсу. Ми в мирний час знали, що таке аварійне відключення, під час війни — шанси збільшені в рази. Навантаження від обігрівачів та електроплит дасть про себе знати», прогнозує Гончаренко.

Де брати воду?

Місцеві жителі Сіверська та навколишніх сіл набирають воду з колодязів та чекають гуманітарної допомоги. Але обстріли не дають можливості людям спокійно вийти з укриттів, щоб дістатися до приватного сектору та набрати води.

«Поки було тихо, люди могли виходити до колодязів і набирати воду. Ми також привозили воду для споживання. Сьогодні їздили з головою військової адміністрації й возили воду, наскільки дозволяє ситуація. Але зараз пересуватися по місту дуже небезпечно», — говорить очільник Сіверської громади.

гуманітарка

Гуманітарна допомога жителям Сіверської громади

У Покровську ситуація дещо стабільніша. Місцеві користуються водою за графіком. Та з плином часу запаси води закінчуються.

«Весь цей час ми беремо воду з резервного водоймища — Карлівського водосховища. Там води залишилось буквально на місяць. Але карлівську станцію регулярно обстрілюють і завдають пошкоджень», — говорить «Східному варіанту» прессекретарка Покровського міського голови Евеліна Шелерт.

Що з газом?

Протягом двох місяців без газопостачання живе Краматорськ і сусідні населені пункти. Окупанти обстрілюють газопроводи та ремонтні бригади.

«Газ. Його немає. Чи з'явиться він до опалювального сезону — не знаю. Але, якщо його немає, то немає й опалення в місті. Навіть на вугіллі без газу не вийде працювати. Не запустяться котельні, неможливо підсвітити факел», — повідомляє Олександр Гончаренко.

У Краматорську та селах поблизу залишається близько 68 000 людей. Це значно ускладнить ситуацію, коли почнеться опалювальний сезон.

Голова військової цивільної адміністрації Донецької області Павло Кириленко у своєму ТГ каналі зазначив:

«Маємо бути реалістами: з огляду на воєнні дії, найімовірніше, що до опалювального сезону нам не вдасться повною мірою забезпечити область газом. Відповідно, маємо перейти на альтернативні джерела опалення — із жорсткими обмеженнями щодо використання ресурсів».

Кириленко

Нарада з питань опалювального сезону в Донецькій області

За словами очільника області, потрібно активізувати процес евакуації людей в інші області України. Він зазначив, що зараз можна говорити лише про забезпечення хоча б «нормальних» умов в опалювальний сезон. Про комфортні умови взимку поки не йдеться.

В області очільники громад ведуть переговори про альтернативні шляхи газопостачання. Подробиці поки не розголошуються. Однак, керівники готуються і до того, що доведеться жити без газу взагалі.

Евакуюватися чи залишатися?

З огляду на ситуацію, до початку холодів жителям Донеччини очільники громад рекомендують евакуюватися.

«Одне із головних завдань — пояснити населенню, що з середини жовтня до середини квітня на території області має залишатися мінімальна кількість людей. Усі, хто не задіяний у процесі оборони області або підтримки її життєдіяльності, мають виїхати», — закликає Павло Кириленко.

Покровський міський голова Руслан Требушкін також закликає людей виїжджати у безпечні регіони зі стабільно працюючою інфраструктурою та усіма комунальними послугами.

«Ми на порозі зими без опалення, без води та без можливості приготувати їжу. І якщо жителям приватного сектору трохи легше – у них принаймні є можливість розтопити піч для обігріву, то у мешканців багатоповерхових будинків ситуація практично безвихідна», — повідомляє Руслан Требушкін.

Перебитий газопровід на Донеччині

Перебитий газопровід на Донеччині

За словами мера Краматорська зима цього року буде складною і «літня романтика закінчиться з першими холодами». Тож, тим, хто вирішив залишитися в місті чи області, потрібно готуватись до холодної пори вже зараз.

Як пережити зиму?

Якщо всі вищенаведені аргументи на вас не подіяли, і ви таки залишитесь зимувати на Донеччині, тоді наступні поради для вас.

Найперше і найголовніше: треба розуміти, що в приватному секторі перезимувати буде значно простіше. В Покровську місцеві жителі вже домовляються зі знайомими та родичами з приватного сектору про те, щоб перезимувати разом.

У будинку бажано мати кілька джерел опалення. Як підготуватись:

  • зробити запаси дров;
  • утеплити труби водопостачання на вході в будинок;
  • запастися вугіллям;
  • за можливості встановити твердопаливний котел;
  • за наявності підготувати печі, почистити димоходи;
  • пошукати каміни чи обігрівачі.

Якщо ж доведеться залишитись в багатоповерхівці, то варто переселитись в одну найтеплішу кімнату і максимально намагатись зберегти тепло від обігрівачів.

У дворах багатоповерхівок потрібно пробивати скважини та встановити гусаки для того, щоб мати воду. До прикладу, в Краматорську планують встановити 200 штук. В Слов'янську вже відбувається процес буріння скважин.

Буріння свердловини в Слов'янську

Буріння свердловини в Слов'янську

А ось в Покровську люди майже з кожної багатоповерхівки власним коштом пробили свердловини ще у 2015 році, коли в місті протягом 4 місяців не було водопостачання. І тепер можуть набрати воду у власному дворі.

«Що стосується приватного сектору, то міська влада вирішила бурити свердловини коштом міської ради. Планується набурити від 14 до 20 свердловин. Зараз обговорюється це питання з квартальними, в якому саме місці це зробити, щоб людям було зручно ходити та набирати воду», — розповідає прессекретарка Покровського міського голови.

Також влада Покровської громади повідомила, що на холодний період планується консервація багатоповерхівок. Тобто не буде газу, світла і до того ж буде заблокована каналізація. Тому перебувати взимку в багатоповерхівці буде практично неможливо.

Важливо діяти згуртовано, об'єднуватись з друзями та рідними, шукати альтернативні варіанти обігріву помешкання і готуватись заздалегідь.

А ще краще — евакуюватися. Бо як би складно не було залишити рідні стіни та місто, але це рішення рятує найцінніше — ваше життя.

Вгору