Дитячі мілітарні формування окупантів: хто вкладає зброю до рук кримських дітей – розслідування

Джерело:  sprotyv.info  /  11:01, 29 Травня 2024

Головні наративи державної пропаганди як для дорослих, так і для дітей зводяться до виправдання агресивної війни проти України

Центр журналістських розслідувань продовжує цикл публікацій про дитячі мілітарні формування в окупованому Криму та про тих, хто вкладає зброю до рук кримських дітей.

Псевдопатріотичний рух в росії та на окупованих нею територіях набирає скажених обертів, виховуючи дітей на ненависті до всього неросійського та змалку готуючи їх до війни. Головні наративи державної пропаганди як для дорослих, так і для дітей зводяться до виправдання агресивної війни проти України.

«Орлята России», Крим

«Орлята России» – загальноросійська програма для учнів початкової школи. Вона нараховує вже понад 3 мільйони дітей та 136 тисяч вчителів. «Орлята» є частиною проекту «Патриотическое воспитание граждан РФ» в рамках російського руху «Движение первых».

Проект «Орлята России» замаскований під соціальний, проте він має всі ознаки мілітаристського формування, де дітей змалку привчають до «нормальності» війни.

В «Орлята» зараховують усіх школярів початкових класів, не питаючи про бажання дітей. На початку навчального року всі батьки примусово підписують заяву на участь дитини в позаучбовому гуртку «Орлята России», заняття в якому проходять раз на тиждень. Серед заявлених тем: Вітчизна, сім’я, здоров’я, природа. Проте головною є «патріотичне виховання». Для нього використовують давно об’їжджену тему перемоги у «Великій вітчизняній», яку Росія приписує собі. Один з напрямків «Орлят» – «Орлёнок – хранитель исторической памяти». Дітей водять до вічних вогнів та пам’ятників радянським солдатам, розповідають про їхні подвиги, звісно, проводячи паралель з «СВО». Для «Орлят» організовують зустрічі з «героями спецоперації», змушують збирати посилки на фронт та писати листи солдатам, залучають дітлахів до плетіння маскувальних сіток.

Учні 2-А класу сімферопольської гімназії №8 плетуть маскувальні сітки. Фото: соцмережі

До 9 травня в школах за участі «орлят» проводять акції «Бессмертный полк» та «Окна Победы», де діти клеять на шкільні вікна малюнки з георгіївськими стрічками, зірками та гвоздиками, організовують конкурси строю та пісні, а також інсценованої пісні – з «Катюшою» та «Легендарним Севастополем». Дітлахів вбирають у військову форму, обов’язковим атрибутом є георгіївська стрічка.

Конкурс інсценованої пісні в Сімферопольському економічному ліцеї. Фото: sun9-57.userapi.com

Куратор «Орлят России» в окупованому Криму – росіянка Аліна Константіновна Яремчук, 1990 року народження, вчителька початкових класів у сімферопольській школі №4. До 2022 року викладала в Красноярську.

Аліна Яремчук, кураторка «Орлят России» в окупованому Криму. Фото: соцмережі

У Севастополі посвяту в «орлята» перетворили на пафосну урочисту акцію на кшталт прийому в піонери в радянські часи. «Орлятам» пов’язують галстуки, вони хором читають текст клятви.

Посвята в «Орлята России» у Севастополі.

Кураторка програми “Орлята России” в Севастополі також приїжджа громадянка РФ – Корякіна Наталья Юрьєвна, 1972 року народження. Вона працює старшим методистом севастопольського «Палацу дитячої та юнацької творчості», а до 2014 року трудилась в Іжевську спеціалістом з персоналу в приватних компаніях.

Наталья Корякіна, кураторка «Орлят России» в Севастополі. Фото: соцмережі

«Союз пограничников Крыма», м. Сiмферополь

«Союз» був зареєстрований у російському реєстрі юросіб у жовтні 2014 року як громадська організація. Ще до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну осідлав тему військової підготовки кримських дітей. З 2019 року «Союз» активно освоює гранти президентського фонду, вигравши 12 путінських грантів на «патріотичне виховання» дітлахів. Гранти від Путіна відпрацьовують, проводячи в школах Криму уроки зброї та мужності, початкової військової підготовки, військові збори та стрільби, зустрічі з учасниками «СВО» та прикордонниками, які вчать дітей поводится зі зброєю та виготовляти окопні свічки для «спецоперації», проводять посвята першачків до загону «Юний друг пограничника».

Останній з виграних грантів «Союза пограничников» – на створення центру з морської та військової підготовки дітей з назвою «Защитник Отечества». За мільйон рублів на околиці Сімферополя планують облаштувати містечко-полігон зі смугою перешкод, скеледромом та тирами, де дітей вчитимуть стріляти та метати ножі, а також керувати безпілотниками. Про цей проект ЦЖР писав у статті Путінюгенд на низькому старті: в окупованому Криму створюють центр військової підготовки для дітей.Урок мужності в сімферопольській школі №43Урок військової підготовки в Ленінському районіСтрільби учнів сімферопольських шкіл №12 та № 15Заняття з початкової військової підготовки в школі КоктебеляУчні сімферопольської школи №12 роблять окопні свічкиУрок зброїУчбові військово-морські збориПоказ автомату

З 2019 року «Союзом пограничников Крыма» керує громадянин України Дьяченко Олександр Григорович, 1961 року народження. У 1980 році закінчив Сімферопольське вище профтехучилище №26 за спеціальністю електромонтажника.

Окрім «Союза пограничников» Дьяченко заснував та очолює ще кiлька фірм. Серед них – ТОВ «СОПТР» (Специализированный отряд подводно-технических работ) з виробництва підводних робіт, засноване у квітні 2014 року.

Олександр Дьяченко, колаборант, голова «Союза пограничников Крыма» Фото: соцмережі

У 2016 році Дьяченко став співзасновником ТОВ «Медицинский центр Лирей». Він також є головою правління некомерційної організації «Центр морской подготовки «Варяг», заснованої в 2020 році низкою пов’язаних з ним громадських організацій.

У квітні 2024 року Дьяченко заснував ще одну автономну некомерційну організацію з розвитку туризму і спорту «Крым-гид» на пару з Гороховою Дар’єю Владиславівною, 2002 року народження, заступницею Дьяченка у військово-патріотичному клубі «Варяг» та учасницею «Батальйону форпост», про який ЦЖР писав раніше.

Дар’я Горохова та Олександр Дьяченко проводять урок мужності у сімферопольській школі №25 Фото: sun9-16.userapi.com

“ДОСААФ России”, Кримське вiддiлення

Кримське відділення ДОСААФ (Добровольное общество содействия армии, авиации и флоту), який готує для російської армії фахівців з військово-облікових спеціальностей, а також заробляє на діяльності автошкіл та здачі нерухомості в оренду, активно включилось у мілітарі-ігрища, створивши кілька військово-патріотичних клубів у різних містах півострова: «Эльтиген» в Керчі, «Каскад-4» в Алушті, «Орлан» у Красноперекопську, «Штурм» в Ялті.

Вони організовують профорієнтаційні заняття за участі представників армійських та силових структур з метою зацікавити юнаків до вибору служби в армії, поліції, митниці та ін. Проводять уроки мужності, виставки зброї, військово-спортивні ігри та військово-патріотичні акції «Дорогами освободителей», «Святое дело Родину защищать», «Памяти героев Отечества», «Есть такая профессия Родину защищать».

“Патріотичні” воєнізовані акції для школярів, які проводить відділення ДОСААФ России в Криму Фото: соцмережі

Вихованці клубів беруть участь у загальноросійському дитячо-юнацькому фестивалі «Ворошиловский стрелок».

Їх вчать армійському рукопашному бою, стройовій та вогневій підготовці, відпрацюванню тактичних командних прийомів та веденню бою. Навички відпрацьовують також під час марш-кидків, де юнаки мають подолати навісну переправу, смугу перешкод та мінне поле, евакуювати пораненого, зайняти вогневий рубіж зі стрільбою та метанням гранат.

З 2018 року кримське відділення ДОСААФ очолює Попов Андрій Олександрович, 1970 року народження. Уродженець Криму, громадянин України. Електрогазозварник за професією «піднявся» у бурхливі 90-ті, змінивши кілька директорських крісел в різних фірмах. Попов також очолює «Сімферопольську технічну школу ДОСААФ» та «Кримський союз ветеранів десантних військ та підрозділів спецпризначення «Южный рубеж», керує кримським віділенням «Бессмертного полка России», є заступником кримського відділення Російського союзу ветеранів Афганістану та заступником очільника кримського штабу «Юнармии».

Попов – активний учасник парамілітарної організації, що сприяла РФ в окупації півострова у 2014 році. Він керував групою колаборантів з ГО «Союз десантників Криму», з якими блокував українські військові частини, брав участь в організації загонів «самооборони» у Красноперекопську та Сімферополі. Має медальку «За защиту Крыма».

Андрій Попов , колаборант Фото: dosaaf82.ru

Ялтинським відділенням ДОСААФ керує колаборант Володимир Миколайович Бабко, 1969 року народження. З 1991 до 2009 року працював у Ялтинському міському воєнному комісаріаті. За першою освітою музикант – у 1987 році закінчив естрадно-духовий факультет Каневського училища культури та мистецтв.

Військово-патріотичний клуб «Каскад-4» в Алушті очолює Олександр Миколайович Рижков, громадянин України, 1979 року народження. З 1997 до 2005 року служив у різних військових частинах України, зокрема, в 1-й аеромобільній дивізії – елітному формуванні сил спецоперацій, в 2003-2004 роках у складі 5-ї окремої механізованої бригади брав участь в миротворчій місії українського контингенту в Іраку. У 2014 році Рижков сприяв окупації АРК Росією, був командиром алуштинської роти «самооборони Криму”.

Володимир Бабко, колаборант Фото: ВКонтакте

У 2016 році засвітився у справі так званих «алуштинських вимагачів» – місцевих журналістів, засуджених за нібито вимагання з нього грошей за нерозповсюдження негативної інформації про місцевих «единороссов». У цій справі Рижков зіграв роль провокатора ФСБ. У 2017 році зареєструвався як індивідуальний підприємець, торгував харчами та цигарками, проте лише два роки. З 2018-го до 2022 роки очолював вiддiлення ДОСААФ в Алушті. Нині керує алуштинським штабом «Юнармии» та міською організацією «Союза ветеранов десантных войск России».

Одним із очільників керченського ВПК «Эльтиген» донедавна був громадянин України Удовиченко Денис Володимирович, уродженець Челябінська, 1978 року народження. Юнаком у Керчі отримав спеціальність кухаря, строкову службу проходив у повітряно-десантних військах, був у складі миротворчих сил України в Югославії.

Олександр Рижков, колаборант. Фото: соцмережі

Потім працював кухарем на суднах дальнього плавання. В 2017 році вступив до «Союза десантников Крыму», а згодом став інструктором з військово-патріотичного виховання в керченському відділенні ДОСААФ. У вересні 2022 року звільнився з керченського рибопереробного заводу «Пролив» та, підписавши контракт з міноборони Росії, пішов на «СВО». Воював проти України у складі 810-й окремої бригади морської піхоти ЧФ РФ упродовж восьми місяців. А в травні 2023 року Удовиченко повернувся додому в цинковій труні.

Денис Удовиченко, колаборант, вже покійний. Фото: kerchinfo.ru

Нині ВПК «Эльтиген» очолює колаборант із Керчі Артамонов Олександр Олександрович. До окупації Криму був фізособою-підприємцем з видом діяльності – роздрібна торгівля з лотків та на ринках. У квітні 2023 року став директором, а згодом – засновником ТОВ «Флекс-нео», зареєстрованої в Республіці Адигея РФ. Фірма займається обробкою вторинної сировини.

Олександр Артамонов, колаборант kerch.com.ru

Севастопольске вiддiлення “ДОСААФ России” очолює колаборантка Шевчук Наталя Дададжонівна, про яку ЦЖР писав у статті Курси вбивць для дорослих та малих. У Севастополі інтенсивно готують операторів БпЛА для війни проти України.

Наталя Шевчук також є керівником заснованої севастопольським відділенням ДОСААФ організації «Морской инновационный центр», який запустив у місті проект «Юный оператор БпЛА», вигравши 2,5 мільйона рублів з Фонду президентських грантів на навчання дітей з окупованих територій Криму і півдня України керуванню безпілотниками.

Нагадаємо, як повідомляла раніше група “ІС”, за матеріалами СБУ підозру отримав соратник аксьонова, який вербував кримських дітей до «Юнармії» рашистів.

Вгору