Дев’ять років з першого бою за Донецький аеропорт: як це було

Джерело:  vchasnoua.com  /  14:06, 26 Травня 2023

Захисники Донецького аеропорту отримали від ворогів назву «Кіборги», а українці назавжди пам’ятатимуть їхню мужність та сміливість виявлену в бою

Дев’ять років тому, 26 травня 2014 року, рашисти спробували зайняти один із терміналів Донецького аеропорту. Вже за якийсь час українські силовики витіснили сепаратистів. Вороги зазнали численних втрат, своєю чергою, українці - зберегли свій склад.

Дев’ять років тому, 26 травня 2014 року, рашисти спробували зайняти один із терміналів Донецького аеропорту/Фото: Associated Press

26 квітня адміністрація міжнародного аеропорту ім. С. Прокоф'єва у Донецьку оголосила, що він змушений тимчасово припинити свою роботу.

Разом з тим, Авіасполучення на донецькому аеродромі було припинене ще 6 травня — була велика загроза безпеці польотів. В ніч на 26 травня 2014 року група проросійських сепаратистів спробувала його захопити.

Зайти на територію їм вдалося без бою, тоді близько 80 озброєних диверсантів провів співробітник СБУ. З другої спроби терористи зайняли частину приміщення будівлі.

Бойовики висунули ультиматум українським силовикам і сказали скласти зброю та здатися. Українські сили, своєю чергою почали блефувати та тягнути час, аби підтягнути підтримку. З аеропорту евакуювали обслуговчий персонал, цивільні працівники виїхали.

З часом вороги зрозуміли, що українці тягнуть час і почали залякувати наші сили. Тоді український снайпер здійснив перший постріл.

«Чесно скажу, хотілося бити цих тварин. Ми ж бачили, як убивали наших людей, як збивали гелікоптери. Ми бачили, як здалися в полон десантники на БМД. Це було найприкріше, ми такого допустити не могли.

«Вертушки» по дузі із заходу обходили аеропорт, і тут на даху ми помітили пожвавлення. Група диверсантів зосередилася у шахті ліфта, яка виходила на дах. І тут снайпер Володя К. кричить: «Бачу ПЗРК!» Один із бандитів узяв ракетний комплекс, став за шахтою та прицілився. Гелікоптери облітали злітну смугу. Вони були від нього зачинені стіною шахти, але ще кілька секунд, і вони могли увійти в його сектор стрілянини.

Я сказав: «Бачиш? Вогонь!» І Володя зробив перший постріл у бою за аеропорт", — пригадує ті події офіцер 3-го полку з позивним Турист в інтерв'ю «Цензор.Нет».

Бригада найманців «Схід» вишикувалася перед виїздом на штурм Донецького аеропорту 25 травня 2014-го

Тоді під час боїв з українського боку зазнали поранення лише троє бійців — серед них був «Тайсон» і 2 його побратими, вояки 3 ОПСпП. Граната поранила їх з загону на даху. До наших сил прибув резерв — десант, сили спецоперацій, спецназ Нацгвардії. Українці почали бити авіацією.

Спочатку терористи почували себе дуже впевнено, однак згодом почали панікувати і розпочався хаос. Працювали українські бойові вертольоти, зенітні установки — бойовики завантажили своїх поранених на два КамАЗи і розпочали евакуацію через Путилівський міст, там стояли блок-пости.

Вертоліт Мі-24 Збройних сил України в небі неподалік Донецького аеропорту, 26 травня 2014 року. Фото: Reuters

Тоді стався казус: першу автівку прийняли за КамАЗ Збройних сил України і знищили. Усі поранені в авто загинули. Водій другої вантажівки не впорався з керуванням, перевернувся і особовий склад частково теж загинув, а частково зазнав нових травм в результаті ДТП.

«Тоді з нас ніхто ще не брав участі у бойових діях. Хіба миротворці за кордоном. А більшість не мала жодного досвіду. Тому і у нас було трохи паніки. Але вони, мабуть, думали, що ми здамось. Їхали з надією, що розставлять своїх людей по колу, а ми піднімемо руки і здамось. А коли почались бойові дії, то вони виглядали дуже неграмотно. Почали бігти хто куди, з усіх точок намагались потрапити до нас. Лізли через паркани, через Путилівський міст, котилися тими насипами. У них не було стратегії», — описує події Позивний «Ден», старший солдат 3-го окремого полку спеціального призначення.

Бій між терміналами та обстріли продовжувалися до наступного дня, перестрілка припинилася тільки ввечері 27 травня.

Сили АТО здійснили ефективну спецоперацію та знищили третину сепаратистського батальйону «Схід». Українські військові підрозділи надійно закріпилися у районі аеропорту.

Важливо, що жоден український військовослужбовець не мав реального бойового досвіду, це перший бій для всіх.

Після підписання Мінських домовленостей у вересні 2014 року почалися серйозніші штурми Донецького аеропорту. Зокрема, активні бої тривали з вересня 2014-го до 22 січня 2015 року.

13 січня 2015 року, після кількох місяців обстрілів, бойовики зруйнували вежу, де був український прапор. Вже 21 січня українські військовослужбовці були змушені вийти з території терміналів, оскільки їхні позиції було зруйновано і їх прострілювали прямою наводкою.

Захисники Донецького аеропорту отримали від ворогів назву «Кіборги», а українці назавжди пам’ятатимуть їхню мужність та сміливість виявлену в бою.

фото: dyvys.info, sed-rada.gov.ua

Вгору