Дайвінг у затопленій шахті: на Донеччині відновили унікальний підводний маршрут. ФОТО

Джерело:  vchasnoua.com  /  11:12, 1 Лютого 2021

Унікальний підводний маршрут для занурень розробили у затопленій гіпсовій шахті «Воєнведська», розташованій в селі Друга Миколаївка Донецької області

Колишня копальня знаходиться практично на лінії розмежування з окупованими територіями, поблизу КПВВ «Майорське» і на рівному віддаленні від українського Бахмута і захопленої Горлівки. В кінці 1960-х років видобуток гіпсу для Микитівського алебастрового комбінату тут припинили через високий рівень ґрунтових вод, які після зупинки робіт затопили підземні виробки, повідомляє видання «Думская».

Уперше затоплена шахта викликала інтерес українських дайверів у 2011 році, проте після початку війни її дослідження припинилося. Вже цього року місцевий житель і дайвер Роман Ованесов почав відновлювати об'єкт: ушляхетнив вхід, обладнав ступені, проклав перший ходовик.

Фото ФБ Роман Ованесов

Фото ФБ Роман Ованесов

Фото ФБ Роман Ованесов

Фото ФБ Роман Ованесов

Нещодавно Роман запросив двох дайверів з Одеси і ще двох з Дніпра для занурення у шахту. Протягом двох днів дайверські команди, по дві особи, занурювалися на півтори години в абсолютний морок підземних лабіринтів, іноді віддаляючись від входу на кілометр. Підсумком став повністю готовий туристичний маршрут для каверн-дайвінгу довжиною 200 метрів. При цьому вдалося дослідити лише 30% всієї підземної системи.

«Це печерний дайвінг — самий підступний, — розповідає дайвер Микола Андріанов. — Повна темрява, низька температура води, вона тут постійно в районі восьми градусів, і неможливість екстреного спливання. Я багато де поринав і це дуже цікавий досвід — не просто пірнути, а зробити корисне, прокласти шлях, картографувати».

За словами Миколи, «Воєнведська» — найперспективніший об'єкт України для гідроспелеологіі і Кейв-дайвінгу.

«Дуже цікаве місце для занурень. Краща альтернатива Єгипту, — жартує одесит. — Місцями глибина доходить до 12 метрів. На стінах збереглися попереджувальні написи, а на підлозі — сліди від автомобільних шин, забута електрощитова і багато іншого».

Фото: ФБ Роман Ованесов:

Фото: ФБ Микола Андріанов:



Вгору