На окуповані території Херсонської області завезли партію російських книг із Рязані, більшість з яких є псевдоісторичними, стверджують у Центрі національного спротиву. Зокрема, російську літературу завезли до бібліотек Скадовська, Генічеська та Чаплинки. Натомість, за даними підпілля, українські книги спалюють або викидають.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я» вирішив дізнатися детальніше про книги, які Росія завозить на окуповану частину півдня. Що сталося з українськими підручниками, які залишилися у школах на момент окупації? Чому Росія переписує історію та про що розповідають учням на окупованих територіях?
«Українські підручники спалювали»
Окупаційна влада Херсонщини повідомила, що у школах на захопленій частині регіону з 1 вересня 2025 року планують збільшити кількість уроків історії. Згідно з наказом російського Міносвіти, у 5–8 класах буде по три уроки на тиждень, а у 9-х класах – по дві години. Окупаційні ЗМІ, зокрема, наводять заяву Артема Лагойського – керівника Асамблеї народів Росії, яка працює на захопленій частині Херсонщини.
За його словами, на окупованих територіях «виросло кілька поколінь з хибним розумінням історії». Тому окупаційна влада запроваджує додаткові навчальні години з цього предмету.
У Центрі національного спротиву зауважили, що у нових російських підручниках з історії йдеться вже не про Київську Русь, а лише про «Русь». Тобто це вже не «Історія України», а «Історія Росії». Українське підпілля наголошує, що Росія «краде» історію України та переписує її під свою.
Новий підручник з історії Росії, де широкомасштабне вторгнення РФ в Україну називають «спеціальною військовою операцією»
Керівниця апарату Херсонської обласної військової адміністрації Тетяна Козирська розповіла «Новинам Приазов’я», що під час окупації Херсону у місті так само намагалися запровадити російський навчальний процес. Українські підручники вивозили, викидали чи спалювали.
Російські військові грілися тією літературою, книжки вони палили
Тетяна Козирська
«Це суто дикунське, варварське, як ви розумієте, самоствердження. Ну і в принципі не можна відкидати те, що російські військові грілися тією літературою, книжки вони палили. Влітку 2022 року вони намагалися розпочати в Херсоні навчальний процес за російськими стандартами. Це для них було таке принципове питання. І для цього вони вивезли підручники з історії України, всесвітньої історії, української літератури, географії», – згадує вона.
«Антиутопія Орвелла процвітає»
Уроки української мови зараз в окупації проводять, демонструючи, що її начебто не утискають, каже посадовиця. Втім, підручники з цього предмету завозять із Росії.
«Антиутопія Оруелла процвітає. Ідеологічно вони зараз запроваджують цей принцип, що хто контролює минуле, той контролює майбутнє, хто контролює теперішнє, той контролює минуле. Іде просто заміщення всього українського, крім української мови. Але з української мови є нюанс – підручники з української мови друкуються росіянами. Наші підручники, наскільки відомо, не використовують з якоїсь причини. Російська республіка Адигея для Генічеського району доставила підручники з української мови для 1- 4 класів. Тобто навіть на такому рівні вони забезпечують підручниками», – зауважила Козирська.
Підручник з географії на тлі руїн школи після удару російської армії. Харків, 2022 рік
Історія України заміщується російською версією, додала вона, а знищення українських підручників, особливо з історії, назвала «священною війною» з боку РФ.
«Вони вважають, що у нас процес такий націоналістичний утворився ще з часів Грушевського. І вже потім у 1990-х роках Америка цей процес націоналізації затвердила. Це їхня така ідеологічна пропаганда», – зазначила вона.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Грабують історію»
Директорка мелітопольської гімназії № 23 Інна Покуса розповіла, що у школах цього міста так само позбавляються українських підручників. Натомість на закупівлю російських книжок виділяють мільйони рублів.
«Росіяни грабують історію. Вони почали з музеїв і бібліотек. Проте першими на їхньому шляху грабунку стали школи. Бо саме ці заклади освіти на ТОТ, які мали б стати першими, хто покаже важливість їхнього режиму. За тими фотографіями, які ми інколи отримуємо з телеграм-каналів або від наших друзів, родичів, демонструється, що ця література ненова. Тобто «шефи» з інших областей РФ надсилають зовсім ненову літературу. Новими надсилаються на окуповану територію лише книжки з історії РФ. Найбільші під обшуки підпадають підручники з історії України, а також інші книги, які мають інформацію про становлення незалежності України», – розповідає Покуса.
Особливий акцент у школах Мелітополя окупаційна влада робить на викладанні історії Росії, каже директорка. Вона підкреслила, що цей предмет відіграє важливу роль в російській освіті.
Зруйнована під час російсько-української війни школа в селі Зелений Гай, Миколаївська область, 1 квітня 2022 року
«Знайдені українські книжки вилучаються і знищуються, і їх навіть не виносять, їх викидають із вікон шкіл, як непотріб, а потім везуть у невідомому напрямку. Дуже прикро те, що списки такої літератури інколи формують вчителі шкіл, які залишилися працювати і підтримувати російську агресію. І я сподіваюся, що настане час, коли вони зрозуміють, що чинять злочин і понесуть покарання», – додала Покуса.
«Переписали історію в підручниках»
Історик із Херсону, старший науковий співробітник Інституту історії та археології Балтійського регіону Клайпедського університету Артем Петрик зазначив, що для Росії історія – це один із надзвичайно важливих інструментів досягнення своїх імперських цілей.
Науковець нагадав, що минулого року у Росії опублікували новий підручник з історії для старшокласників. У них переписали розділи про події останніх 50 років. Історик проаналізував цей підручник.
Артем Петрик
Світ поданий у викривленому московському баченні
Артем Петрик
«Ця книга є підручником ненависті. Хтось із західних колег назвав цей підручник саме складовою роботи з будівництва інтелектуального ГУЛАГу у 21-му сторіччі. Це все насправді так і є. Достатньо сказати, що в книзі Мединського, в підручнику, який розповсюджується масово на окупованих українських територіях, світ поданий у викривленому такому московському баченні. Ясно, що 230 разів приблизно згадується Захід виключно в негативній конотації. Україна – на другому місці за кількістю згадувань, близько 60 разів. Також виключно негативна конотація. І на третьому місці за кількістю згадуваних, статистично, – це країни Балтії, близько 25 згадувань. Також виключно в негативній конотації», – зауважив історик.
За його словами, Україну у новому російському підручнику називають «ультранацистською» державою. Зокрема, згадують періоди до 1991 року, де в негативному образі описують українських націоналістів та згадуються так звані «бандерівці», каже він.
«Якщо говоримо про період після 2014 року, то мова йде про так званий «київський режим», «хунту». Всі ці наративи, вся ця «соловйовщина», «кисельовщина», яка просто потоком полилася ще з періоду української революції 2013-2014 року на голови росіянам, а тепер ллється у вуха і голови, на жаль, в серця української молоді на окупованих територіях», – зазначив він.
«Мета – русифікація населення»
Єдина мета, заради якої Росія поширює такі наративи на окупованих територіях – це русифікація місцевого населення, вважає Петрик. Зокрема, йде нав'язування думки про приналежність до «русского мира».
Херсон після російської окупації. Залишки «русского мира» на білбордах в деокупованому Херсоні, осінь 2022 року
Будь-які агресивні дії самої Російської Федерації виправдовуються
Артем Петрик
«Йде нав'язування уявлення про світ, який ділиться на дві половини, де є «русский мир», оточений другою половиною, тобто ворогами, які «тільки живуть заради того, щоб знищити Росію». Будь-які агресивні дії самої Російської Федерації виправдовуються або священним правом, історичністю прав на володіння якимись територіями. Проголошується захисний принцип РФ – вона не атакує, не агресує, а вона захищається. Це типово, до речі, не тільки для сучасної Росії, для колишнього Радянського Союзу, для російської імперії. Історія про обложену фортецю, яку весь світ ненавидить, заздрить і хоче знищити», – додав історик.
«Історія за баченням Путіна»
Російський політолог, викладач Карлового університету в Празі Олександр Морозов розповів «Новинам Приазов’я», що у Росії переписали підручник з історії згідно з баченням президента РФ Володимира Путіна.
Олександр Морозов
За його словами, по-перше, відбулася зміна оцінок радянського періоду після Другої світової війни. Так, останній період Радянського Союзу раніше описувався як застій, як криза, яка надалі й призвела до розпаду СРСР. Тепер у новому російському підручнику пізній радянський період описується як дуже щасливий, а розпад СРСР – як трагедія та катастрофа.
Все те, що Путін виклав у своїй знаменитій статті про єдність трьох народів
Олександр Морозов
«І другий важливий момент у цьому підручнику – туди включається опис усієї російсько-української війни як історії проведення там «спеціальної військової операції» (так в РФ називають повномасштабне вторгнення в Україну – ред.), звеличення донецьких сепаратистів 2014-2015 року. Одним словом, вся та концепція, яку Кремль постійно розвиває у своїй риториці щодо України, та все те, що Путін виклав у своїй знаменитій статті про єдність трьох народів. Ось усе це тепер включено до підручника, який пропонується дітям на території окупованих областей», – зазначив Морозов.
«Ідеологічне завдання Кремля»
Росія за допомогою освітніх програм намагається надати окупованим територіям свою ідентичність, каже політолог.
Набір дітей в російську «Юнармію» в окупованому Сімферополі, березень 2019 рік
«Ці нові навчальні програми, які, власне кажучи, з вересня минулого року і зараз, і далі впроваджуються на цих територіях, розраховані на те, щоб діти різного віку, а далі і студенти вишів на цих територіях були повністю інтегровані в Росію, повністю змінили уявлення про своє минуле та минуле своїх сімей, про свою сімейну історію. Немає сумніву, що таке ідеологічне завдання Кремль ставиться перед усіма, хто займається освітою та культурою. Треба також наголосити, що чимало конференцій відбувається на окупованих територіях, які організують тепер уже спільно великі російські виші», – додав він.
Таку ж політику Росія впроваджує з 2014 року як в окупованому Криму, так і на захоплених територіях Донецької й Луганської областей, а також новоокупованих теренах Запорізької та Херсонської областей, нагадав Морозов.
«Це абсолютно неминуче, тому що Рада федерації проголосувала за приєднання території України за адміністративними кордонами цих територій до РФ і тому вся російська бюрократія працює на те, щоб усі групи населення на цих територіях були повністю русифіковані, щоб вони відмовилися повністю від тієї концепції та національної історії, якою вони слідували», – наголосив політолог.
- Президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію Херсонської, Запорізької, Донецької і Луганської областей у вересні 2022 року, втім, Москва контролює лише частину цих територій.
- Київ і країни Заходу заздалегідь оголосили, що за жодних обставин не визнають анексію. Так звані вибори на окупованих територія теж є незаконними.