Багато хто, ймовірно, чув таке повір'я, що у кішок дев'ять життів. Хоча ця ідея є міфом, не всі знають, де народилося повір'я, інформує Ukr.Media.
Походження міфу про кішок
Ніхто не знає точного Походження міфу про те, що у кішок дев'ять життів. Однак в істориків є деякі уявлення про те, звідки взялася міфічна схильність кішок до виживання.
По-перше, міфологізація кішок почалася в Стародавньому Єгипті. Стародавні єгиптяни поклонялися богам, які нагадували котів або були наполовину котячими за формою, завдяки захисній, материнській природі кішок. Єгиптяни поважали цих тварин і пов'язували їх з божественністю і безсмертям.
Деякі вважають, що Походження міфу про дев'ять життях походить від англійського прислів'я.
"У кішки дев'ять життів. Протягом трьох вона грає, протягом трьох вона блукає, і протягом останніх трьох вона залишається на місці".
Хоча ця приказка була просто призначена для опису життєвого циклу кота від кошеня до дорослої кішки, цілком можливо, що вона прижилася, і люди почали вірити, що у кішок насправді було дев'ять життів.
Містичне число 9
Число дев'ять має значення в деяких інших традиціях і культурах. Дев'ять — це щасливе число в китайській культурі, тому що воно звучить так само, як слово "довговічний". А в грецькій міфології є дев'ять муз. Крім того, дев'ять можна вважати щасливими в ранньохристиянській традиції, оскільки воно являє собою Трійцю (тричі три).
Чи є якась правда за цим міфом
Попри уявлення про те, що коти є богоподібними та непереможними, і той факт, що дев'ять є значним числом у багатьох культурах, реальність полягає в тому, що коти насправді не мають дев'яти життів.
По-перше, це не описується у всіх культурах. У той час як деякі народи по всьому світу вважають, що кішки мають кілька життів, число дев'ять не є універсальним. Наприклад, в арабомовних частинах світу вважається, що у кішок шість життів. А в іспаномовних частинах світу, а також в Італії, Греції та Бразилії люди вірять, що у кішок сім життів. Той факт, що міф не узгоджений у всіх напрямках, доводить, що це скоріше фольклор, ніж факт.
Однак, попри суперечливість міфу, наука зрозуміла: як і у всіх інших тварин на планеті, у кішок є тільки одне життя, яке закінчується так само, як і життя інших живих істот. Дослідження, опубліковане в жовтні 2016 року в журналі Scientific Reports, показало, що "вбивцею кішок № 1" (в кінці довгого життя) є захворювання нирок, і що гостра ниркова недостатність зазвичай призводить до смерті кішки приблизно у віці 15 років.
Хоча у кішок насправді немає дев'яти життів, багато людей вірять в цей міф, тому що кішки здатні пережити падіння, які напевно були б смертельними для більшості інших живих істот. Але наука може пояснити це явище, оскільки коти мають рефлекс випрямлення. Коли кішки падають, вони мають природну здатність повертати своє тіло і приземлятися на ноги, навіть коли падіння відбувається з дуже високих місць, а приземлення на карачки допомагає розсіяти наслідки падіння.
Крім того, у кішок більше хребців, ніж у людей. Це робить тварин дуже гнучкими і дозволяє їм мати екстремальну рівновагу і швидкі рефлекси, які також можуть допомогти їм вижити в складних ситуаціях і ризикованих падіннях. Однак, попри свою жорсткість, вони все ще граціозні, ніжні, живі істоти.
Міф про незвичайну живучість кішки може бути пов'язаний і з її здатністю тривалий час контролювати прояв власного захворювання.
Кішка належить до роду ссавців, ряду хижаків, сімейства котячих. Кішка - ідеальний хижак. Якщо розглядати кішку як якийсь механізм, то можна побачити, що це «механізм», буквально створений для вбивства. Кожна частина котячого «арсеналу» геніально підігнана до інших, і все це націлене на одне - схопити і вбити, а потім, звичайно, з'їсти. Кішка - уособлення гармонії, краси, кмітливості, хитрості. З нею пов'язані поняття людини про нерозгадану таємницю. Ця таємниця асоціювалася людиною не тільки з добром, але і зі страшним, незнищенним злом. Це призводило до сумних наслідків для кішок: наприклад, у середньовічній Європі кішок стратили найбільш жахливими способами, як пособників диявола і його уособлення. З кішками пов'язані маса повір'їв, забобонів, казок і міфів. І, незважаючи на все це, кішка залишається ніжною, ласкавою і дуже симпатичною домашньою твариною, яка живе в тісному контакті з людиною, інформує UkrMedia.
Найбільш загадковий з міфів - міф, пов'язаний з живучістю кішки. Народне прислів'я стверджує: кішка настільки живуча, що «її тільки й може дев'ята смерть заморити». В англійській версії середньовічної сатиричної епопеї «Роман про лиса Ренара(Рейнеке)» є персонаж - задерикуватий котячий король Тібальт, у нього було сім життів. Люди могли зробити такий висновок з того, що кішка, яка потрапила у страшну халепу, як правило, виходила з неї майже неушкодженою. Ситуації, в яких інші тварини не мали шансів вижити, для кішки не були фатальними. Ось і вирішили, що помирати-то вона помирає, але кінець приходить тільки одному з її життів, а в запасі у неї ще кілька залишається.
Згадайте історії, пов'язані з падінням кішок з величезної висоти: «Кішка впала з дев'ятого (десятого,...цятого) поверху, шубовснула на землю, кілька секунд провела у нерухомості і - тільки її й бачили». Чому б не приписати подібне явище до розряду надприродних? Правда, пояснення цьому криється в світі фізичних явищ і в анатомічній будові котячого тіла. Унікальний вестибулярний апарат кішки допомагає їй обернутися в польоті навколо осі власного тіла, тому кішка завжди падає на пружинисті лапи. Чим ближче наближається до землі кішка, яка падає, тим більше збільшується швидкість падіння, кішка інстинктивно згинає спинку, розчепірює всі чотири лапи, різко змахує хвостом і... перевертається. Чим більше висота падіння, тим більше у кішки шансів згрупуватися і прийняти потрібне положення.
Міф про незвичайну живучість кішки може бути пов'язаний і з її здатністю тривалий час контролювати прояв власного захворювання. А взагалі-то, кішка - складний природний об'єкт, що володіє дуже тонким механізмом, що регулює життєві процеси. Життя її не балувало, а природний відбір привів у досконалість кожну частину її організму, всі органи почуттів. Не варто забувати, що при цьому кішка залишається істотою набагато більш слабкою, ніж людина, а голод, холод, небезпеки і хвороби, від яких вона може розлучитися зі своїм єдиним життям, не обходять її стороною. Висновок: не ображайте кішок!