У 2016 році громадська організація “Волонтерська Ліга” об’єднала небайдужих жителів Краснограда у Харківській області, які займались збором коштів на лікування онкохворих дітей. З початком повномасштабної війни волонтери активно підтримують мешканців Донеччини та військових. Як це відбувається, дізнавався Східний Варіант
Тільки протягом 2017-2019 років було зібрано понад 600 тисяч гривень на лікування дітей. Допомагали й безпритульним тваринам. За часи активної роботи було прилаштовано понад півтори тисячі безхатніх котів та собак, проводилась стерилізація, лікування, перетримка. Після початку нової фази російсько-української війни волонтери змінили напрям діяльності – почали допомагати переселенцям, евакуйовувати людей, допомагати військовим
Маскувальні сітки, евакуація, допомога переселенцям та військовим
24 лютого 2022 року Дар’я Волобуєва, голова “Волонтерської ліги”, розуміла, що “треба щось робити”. У перші дні волонтери перевіряли стан бомбосховищ у Краснограді, інформували жителів про повітряні тривоги у соціальних мережах (адже сповіщення у місті не працювали), почали допомагати військовим.
“Багато пішло добровольцями, пішла мобілізація. І хлопці йшли без нічого. Потрібні були продукти, амуніція, оснащення, інструменти, лопати. Ми збирали все, що могли, та передавали військовим”, – пригадує Дар’я Волобуєва події того часу.
Дар’я роздає допомогу у Бахмутському районі. Фото: “Волонтерська Ліга” у Facebook
“Волонтерська Ліга” тоді змогла організувати злагоджену роботу. Одна група людей відповідала за евакуацію з Харківської області, друга – за плетіння маскувальних сіток, третя – за фасування допомоги переселенцям та військовим. У такому темпі волонтери працювали до літа. Тоді ж поступово почали припинятися донати від людей, постало питання, як залучити кошти на допомогу.
Допомога військовим. Фото: “Волонтерська Ліга” у Facebook
“Я написала грант у благодійний фонд “Разом”, виграла його, і ми отримали фінансування на тримісячну допомогу для ВПО. Ми збирали та фасували продуктові набори. Пізніше перейшли на постійну підтримку від ще однієї міжнародної організації. Паралельно робили маскувальні сітки, працював військовий відділ. До нас приходили люди й питали, чим можуть допомогти. А з грудня ми почали їздити на Донеччину”, – розповідає Дар’я.
Роздача гуманітарної допомоги у Сіверську. Фото: “Волонтерська Ліга” у Facebook
Перша поїздка була у Бахмут, тоді відвезли допомогу для військових. А з лютого цього року волонтери розпочали рейди для забезпечення потреб мирного населення.
Гігієна, медикаменти та продукти для жителів Донеччини
У лютому цього року “Волонтерська Ліга” знову виграла грант на підтримку українців, які перебувають у Донецькій області. Команда відвідала Лиман, Ямпіль, Рай-Олександрівку, Сіверськ, Часів Яр, Калинівку та села неподалік від Слов’янська. Зараз волонтери кожен тиждень здійснюють поїздки на Донеччину з Харківської області для підтримки цивільних та військових.
Допомога у Ямполі. Фото: “Волонтерська Ліга” у Facebook
Дар’я каже, що найпоширеніша потреба у цивільних – це гігієнічні набори. В деякі населені пункти можуть возити багато продуктів, але не возити гігієнічні засоби та побутову хімію. Тому цю місію взяла на себе “Волонтерська Ліга”. Люди отримують шампуні, миючі засоби для посуду, вологі серветки, туалетний папір, зубні щітки та пасту, гігієнічні прокладки, мило.
Допомога жителям Часів Яру. Фото: “Волонтерська Ліга” у Facebook
Але забезпечення продуктами теж продовжується. В одному наборі від “Волонтерської Ліги” знаходиться три види круп, макарони, тушковане м’ясо, паштет, рибні консервації, цукерки, чай, кава.
“На жаль, ця процедура у нас не систематизована. Ми приїжджаємо у конкретні місця, вишукується черга і ми видаємо допомогу. Без попередньої реєстрації. Але буває, що родичі просять нас: “Туди-то треба ось це”. І ми заїжджаємо. Один пакунок продуктової та гігієнічної допомоги у нас видається на родину. Але цього вистачає на три тижні, а може й більше”, – каже Дар’я Волобуєва.
З кінця лютого цього року та станом на зараз вже було видано 1,5 тисячі продуктових наборів, 1,7 тисячі гігієнічних пакунків, 200 наборів підгузків для дітей та дорослих, по 500 наборів побутової хімії та медикаментів. Допомога на цьому не припиняється, а постійно продовжується.
Продовжується допомога й військовим. Зазвичай, серед їхніх заявок є потреба на спорядження, амуніцію та автівки.
Допомога військовим у Бахмуті. Фото: “Волонтерська Ліга” у Facebook
“Є певна заявка, ми її збираємо і відвозимо. Окрім заявок, є у нас набори для швидкого приготування їжі. Вони самі пишуть нам, що їм потрібно. Іноді робимо збори на автівки для хлопців. Як закриваємо, то одразу відганяємо на схід”, – розповідає Дар’я.
Дівчина зізнається, що волонтерити складно. Але продовжувати треба. Багато організацій вже припинили свою діяльність, бо не змогли знайти підтримки. Та потреби людей залишаються, і, навіть, збільшуються.
Допомога військовим у Бахмуті. Фото: “Волонтерська Ліга” у Facebook
“Ми будемо прилягати максимум зусиль для продовження нашої діяльності, для продовження допомоги та наближення перемоги”, – каже Дар’я Волобуєва.
У “Волонтерській Лізі” команда з понад 30 осіб. Кожен та кожна – на своєму місці. Хтось плете маскувальні сітки, хтось – фасує допомогу, хтось – їздить на Донеччину. Дар’я каже, дуже допомагають вимушені переселенці. За проміжок повномасштабної війни реєстр “Волонтерської Ліги” тих, хто допомагав або допомагає зараз, налічує майже 400 людей, 70% з яких – переселенці.
І навіть у складних умовах волонтери продовжують працювати кожного дня для підтримки наших громадян та нашої армії. І будуть продовжувати стільки, скільки потрібно.