В Україні триває підготовка до навчального року. В умовах війни спланувати повноцінний план навчання для учнів непросто. Особливо в тих регіонах, які знаходяться близько до фронту.
Попри постійні обстріли у Донецькій області таки планують відновити навчання у 271 школі. Рішення про формат роботи — очний, змішаний чи дистанційний — ухвалюватимуть військові адміністрації з огляду на готовність укриттів та безпекову ситуацію.
«У новому навчальному році у кожному регіоні має бути свій підхід до цього питання — з огляду на оперативну обстановку, повідомив начальник Донецької ОВА Павло Кириленко. — На жаль, ситуація на Донеччині не дозволяє говорити про повноцінне навчання в офлайні, однак усі діти будуть залучені в онлайні та іншими методами, напрацьованими нами за часів широкомасштабного вторгнення рф».
Попри це в області розпочали підготовку захисних споруд у школах для того, щоб наступний навчальний рік відбувався в офлайн-форматі.
«У кожній громаді визначаються освітні заклади, в яких облаштують захисні споруди, — повідомила директорка Департаменту освіти та науки Донецької ОВА Тетяна Сідашева. — Для організації укриттів область вже отримала 23 мільйони адресної субвенції. Окрім того, на ці роботи будуть направлені кошти громад та міжнародних донорів».
Журналісти «Вчасно» поцікавилися у представників громад Донецької області, як вони готуються до навчального року.
У Слов’янську працюватимуть всі школи, але навчання буде онлайн
Навчальний рік у місті розпочнеться з 1 вересня і триватиме традиційно до кінця червня.
«Від початку активної фази війни у нас було 20 шкіл. Зараз ми маємо зменшення на 8%, — каже у коментарі „Вчасно“ начальниця відділу освіти Слов’янської військової адміністрації Марина Хохлова. — Але всі заклади освіти продовжують працювати у повному обсязі. Ми маємо 9 700 учнів. 400 школярів набрали до першого класу. У навчальних закладах працюють освітні центри, які дозволять учням подолати освітні втрати».
У місцевих школах роблять найпростіші укриття. Але навчання буде дистанційне, оскільки громада знаходиться у зоні бойових дій.
«З інтернетом у нас немає проблем, — додає Хохлова. — Але якщо у дітей виникли якісь труднощі, то ми швидко вирішуємо це. Навчальна програма залишається торішня. Додатково лише ввели предмет Захисту України».
Онлайн навчання у Святогірську
Підготовка до навчального року триває і у Святогірську. Навчання буде дистанційне.
«У нас зруйновано дві школи — Богородичанська та Долинська. Решта цілі, — каже директор відділу освіту Святогірської міської ради Григорій Поух. — Проте навчання буде онлайн. До 1 січня 2024 року плануємо встановити модульне укриття в одній зі шкіл. Якщо все виконаємо, то навчальний заклад перейде на змішаний формат».
Нині у місті 478 учнів з них 25 першокласників.
У Покровську готують укриття
Покровська громада налічує 50 освітніх закладів, 20 шкіл — пошкоджені уламками снарядів та вибухами. У громаді близько 5000 дітей шкільного і дошкільного віку.
«Як будуть навчатися діти з вересня — онлайн чи офлайн — точної відповіді поки що немає, — каже заступниця начальника МВА Маргарита Ідрісова. — Нині у місті проводиться ремонт шкіл та проєктування для них укриттів».
У навчальних закладах є тільки підвали або технічні підпілля.
«З 20 шкіл в нас є підвали в 10, інші — це технічні підпілля. Для цих 10 шкіл, які мають підвали, ми розробили проєкти. На обладнання укриттів потрібно 23 млн грн. Навіть найпростіші укриття повинні мати — систему вентиляції, освітлення, опалення тощо».
Краматорськ навчатиме дистанційно
Навчальний рік, що розпочнеться вже за 3 тижні, у Краматорську пройде онлайн. Цьогоріч до навчальних закладів середньої ланки набрано понад 700 першокласників, а до профільних десятих класів прийнято заяви від понад 850 учнів, повідомляє Краматорська міська рада.
Загалом, за період війни російські обстріли зруйнували і пошкодили у регіоні 337 закладів загальної середньої освіти. Ще 163 перебувають на тимчасово окупованих територіях.